АМЕРИКАНЦИТЕ ГИ МЕНУВААТ СУЛУДИТЕ ПРАВИЛА - ДАЛИ ЃОКОВИЌ ИМА ШАНСИ ДА ЗАИГРА НА US ОПЕН?

АМЕРИКАНЦИТЕ ГИ МЕНУВААТ СУЛУДИТЕ ПРАВИЛА – ДАЛИ ЃОКОВИЌ ИМА ШАНСИ ДА ЗАИГРА НА US ОПЕН?

Во Соединетите Американски Држави почнаа да се менуваат правилата за ограничувања во врска со кoронавируcот и сега се многу поголеми шансите Новак Ѓоковиќ да игра на УС Опен.

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) објави дека се менуваат некои мерки кои се во сила од почетокот на пaндемијата. По две години, следните ставки беа отфрлени како задолжителни.

  • Оние кои биле изложени на коронавирус повеќе не треба да бидат ставени во карантин
  • Невакцинираните сега ги имаат истите упатства како вакцинираните
  • Учениците можат да останат во училницата откако ќе бидат изложени на коронавирус
  • Веќе не се препорачува тестирање на оние без симптоми.

Што значи ова во пракса? Законот според кој невакцинирани странци не можат да влезат во земјава сѐ уште е на сила, но се очекува да се ревидираат и правилата за патнички сообраќај. Со тоа се отвора можноста да се отфрли потребата за задолжителна вакцинација, со што ширум би се отворила вратата за Ѓоковиќ да се натпреварува во САД. На крајот на краиштата, тоа што сега невакцинираните ги имаат истите упатства како вакцинираните е доволен показател дека веќе нема да има таква поделба во Америка. Прашање на денови е кога конечно ќе биде укината и дали ќе се направи во временска рамка која му одговара на Новак.

Според американските медиуми, се очекува ЦДЦ да ги ревидира тие правила до крајот на следната недела, но нови информации може да дојдат во секое време.

Сет Дилон, американски новинар и претседател на „Вавилонска пчела“ (која е оценета како најточен извор на информации), објави твит кој ја разбранува јавноста.

„Ако невакцинираните повеќе не се злобни и опасни, можеме ли да продолжиме и да го оставиме Новак да игра?“, напиша саркастично Дилон поради односот на државата кон невакцинираните луѓе (тој повика и на реакција на САД во овој случај) и ја означи во објавата Јелена Ѓоковиќ .

Ова доволно говори за односот што го имаа кон невакцинираните лица во САД, а сето тоа доаѓа по бранот промени што ги најави Џо Бајден, американскиот претседател, а се очекува дополнително олеснување на мерките во текот на следната недела. Досега ЦДЦ објавуваше официјални соопштенија неделно, но сега за прв пат сè тргна од „мртва точка“.

Така, Ѓоковиќ би можел да се најде во САД веќе следната недела (или набргу откако ќе бидат укинати сите законски ограничувања), па би можел да игра на УС Опен од 29 август. Се разбира, во случај да има толку голема промена.

На веб-страницата на Владата стои дека одлуката за патниот и патничкиот сообраќај се ревидира, па останува да се види што ќе биде кога ќе се донесе конечната одлука.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!