АМЕРИКАНЦИТЕ КРАДАТ МИЛИОНИ ТОНИ НАФТА ОД СИРИЈА?!

АМЕРИКАНЦИТЕ КРАДАТ МИЛИОНИ ТОНИ НАФТА ОД СИРИЈА?!

ДАМАСК – Американските сили испратија 89 танкери со нафта за да пренесат украдена нафта од Сирија во американските бази во Ирак во саботата, објави сириската државна новинска агенција САНА, пренесува China Daily.

Последниот нафтен конвој отиде во Ирак преку преминот Ал-Махмудие, кој го користеа САД за испраќање украдена сириска нафта во Ирак, соопшти САНА.

Ова доаѓа два дена откако САД испратија конвој од 144 танкери со нафта на ист начин, додаде САНА.

САНА соопшти дека инцидентот е дел од тековните прекршувања на меѓународните принципи од страна на Америка и нејзината вмешаност во ограбувањето на природните ресурси на другите нации и изгладнувањето на нивните народи.

Сириската влада долго време ги обвинува САД дека ги крадат природните ресурси во Сирија, како што се нафтата, гасот и пченицата.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!