amerikanski federalen sudija

АМЕРИКАНСКИ ФЕДЕРАЛЕН СУДИЈА ЈА ПРОГЛАСИ НАРЕДБАТА НА ЦДЦ ЗА ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ МАСКИ ЗА НЕЗАКОНСКА

Американски судија во Флорида во понеделникот рече дека обврската за носење маски во јавниот превоз е незаконска, што ги направи сите претходни мерки од овој вид прекршување на законот.

Минатата недела, американските здравствени власти ги продолжија своите обврски за 15 дена, барајќи од патниците да носат маски во авиони, возови и такси, возила за споделување на возење или транзитни центри, велејќи дека им треба време да го проценат влијанието на неодамнешниот пораст на случаите на КОВИД.

Управата за безбедност во сообраќајот и Федералната управа за авијација одбија да коментираат. Белата куќа и Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) не коментираа веднаш.

disclose mask

Тужбата во Флорида беше поднесена од група наречена Фонд за одбрана на слободата на здравјето во јули 2021 година.

ЦДЦ првпат издаде наредба за јавно здравје со која се бараат маски во меѓудржавен транспорт во февруари 2021 година. Управата за безбедност на транспортот (TSA) издаде директива за безбедност за да се изврши наредбата за ЦДЦ.

Судијата го врати случајот во ЦДЦ. Не беше јасно дали наредбата на судијата ќе стапи во сила веднаш.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!