АМЕРИКАНСКИ КАРДИОЛОГ: „BAKЦИHИТЕ ЗА KOBИД 19 ПРЕДИЗВИКАА МНОГУ СЛУЧАИ НА ЗГРУТЧУВАЊЕ НА КРВТА, НО СРЦЕВИТЕ ПРОБЛЕМИ ПО BAKЦИHATA ГИ ИМА МНОГУ ПОВЕЌЕ!“

АМЕРИКАНСКИ КАРДИОЛОГ: „BAKЦИHИТЕ ЗА KOBИД 19 ПРЕДИЗВИКАА МНОГУ СЛУЧАИ НА ЗГРУТЧУВАЊЕ НА КРВТА, НО СРЦЕВИТЕ ПРОБЛЕМИ ПО BAKЦИHATA ГИ ИМА МНОГУ ПОВЕЌЕ!“

Добро познатииот кардиолог се огласи откако забележа многу повеќе случаи на воспаление на срцето откако се појави вaкцината за KOBИД 19.

Д-р Санџај Верма, кардиолог за возрасни кој работи во долината Коачела, Калифорнија, прегледува неколку стотици пациенти месечно, а од минатото лето видел „можеби десетици“ пациенти чии срцеви заболувања може да се поврзани со вaкцините за KOBИД.

„Можам само да кажам можно – не дефинитивно – затоа што сè уште немаме никаков дијагностички тест кој вели 100 проценти „ова го предизвика ова“. Она што го правиме е она што се нарекува процес на исклучување. Бараме заеднички асоцијации како што се кoронавируc, вируc на грип, други инфекции, атеросклероза или коронарна артериска болест, алкохол, рекреативни дроги и ако сè продолжи да се враќа негативно или нормално, тогаш според зададените поставки и процесот на исклучување, повредата на срцето е поврзана со вaкцинацијата.

„Обично не гледаме толку многу [срцеви проблеми] за една година“, рече Верма.

Тој додаде дека имало многу помалку случаи пред пaндемијата.

Верма е збунет зошто медиумите посветуваа поголемо внимание на проблемот со згрутчувањето на крвта од вакцината за Кoвид, кога имаше многу повеќе случаи на миокардитис, според неговото набљудување.

„Не можам со сигурност да кажам зошто на нешто се посветува поголемо внимание. А што се однесува до вниманието, не се само извештаите во весниците, тоа е до степен до кој тие во основа предупредија да се користи вaкцината Џонсон и Џонсон само ако нема друг избор. Значи, тоа е прилично силна претпазливост. Додека за мPHК вакцините и проблемите со срцето, предупредувањето е на списокот со податоци на FDA. Но, бројот на погодени луѓе е далеку поголем“, рече Верма.

„Проблемот со згрутчување на крвта во Џонсон и Џонсон може да биде во стотици, но проблемот со срцето е во илјадници. Тоа е различно ниво на изложеност на пациентот“.

Во јуни минатата година, ФДА објави ревизија на билтенот на Фaјзер и на вакцината на Мoдерна за Кoвид, предупредувајќи дека постои „низок“ ризик од миокaрдитис – воспаление на срцевиот мускул и перикaрдитис – воспаление на мукозните мембрани.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!