АМЕРИКАНСКО ЛУДИЛО: ТРАНС ВЕЛОСИПЕДИСТ ГО ЗАЗЕМА ПРВОТО МЕСТО ВО ТРКА ЗА ЖЕНИ

АМЕРИКАНСКО ЛУДИЛО: ТРАНС ВЕЛОСИПЕДИСТ ГО ЗАЗЕМА ПРВОТО МЕСТО ВО ТРКА ЗА ЖЕНИ

Остин Килипс (26), американски велосипедист кој е роден како маж, но неодамна преминал во жена, го освои првото место минатиот викенд во женската елитна дивизија на меѓународната велосипедска трка Verge Northampton во Масачусетс.

Килипс триумфираше со 50:25, една секунда побрзо од колешката Ава Холмгрен. Лизи Гунвалс беше трета со време од 50:31 во дисциплината, која вклучува мешавина од велосипедизам на патот и надвор од него, како и разни пречки и технички предизвици.

Ова доаѓа неколку месеци откако Унијата на Велосипедисти (UCI) ги промени правилата за трансродовите спортисти за да бара од кандидатите да покажат намалени нивоа на тестостерон во период од 24 месеци, 12 месеци подолго од претходните упатства.

UCI, исто така, го намали дозволеното количество на тестостерон во плазмата на своите трансродови спортисти, што, според него, го усогласува со „максималното ниво на тестостерон пронајдено кај 99,99 проценти од женската популација“.

Податоците на интернет покажуваат дека Килипс се пласирала на првото место на 17 од 57 трки на кои имала право да се натпреварува. Таа, исто така, се пласираше во првата половина на 47 трки во изминатите три години.

Претходно беше сугерирано дека наводно успехот на Килипс се должи на нејзиниот аналитички пристап кон спортот, а не на какви било согледани физички предности.

„Научно му пристапувам на спортот. Јас сум студент по спорт“, изјави Килипс.

„Треба да имате афинитет и страст да поминувате толку многу време гледајќи трки и анализирајќи ги. Набљудувањето е голем дел од подобрувањето. Има многу ресурси како што се прегледи на патеката и години известувања од трките“.

Понатаму, Килипс додава дека добила значителна поддршка од нејзините колеги во спортот и вели дека е горда што помага да се унапреди спортот за сите жени без разлика на нивниот родов идентитет.

„Не сум се натпреварувала толку многу во странство, така што моето искуство е најмногу на домашната сцена“, рече таа.

Килипс додаде дека останува значително противење на трансродовите спортисти во различни дисциплини – нешто што таа тврди дека е повеќе од политички мотивирана културна војна.

„Половина земја сега е вклучена во оваа културна војна. Тоа е клучно прашање во политиката. „Размислувајќи на политички план, тешко е да се разбере како бојкотот ќе доведе до промени“, рече таа.

„Јас не сум активист, но не можам да се одвојам од мојот идентитет и од тоа како другите ќе ме перцепираат. Има транс спортисти и луѓе со кои се поврзувам. Луѓето доаѓаат кај мене и ми велат дека тоа што го правам е значајно и важно за нив“.

Штета за нејзините вистински женски колешки, штета за тоа што не можат да остварат подобри резултати поради ваквите падобранци во спортот. За нив не се грижи никој и истите мораат да молчат. Се надеваме на подобри времиња.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!