anketa germanija

КАКОВ ПОРАЗ ЗА АГЕНДАТА: АНКЕТА КОЈА ОТКРИВА КОЛКУ ЛУЃЕТО ВЕРУВААТ ВО ПОДАТОЦИТЕ ЗА KOBИД

Германскиот министер за здрaвство признава дека владините бројки не мора да се совпаѓаат.

Повеќе од половина од Германците повеќе не веруваат во официјалната статистика за Ковид-19 објавена од Управата за контрола и превенција на болести, покажа новото истражување на Институтот Роберт Кох.

Неверојатни 57% од испитаниците рекле дека не им веруваат на податоците, додека 32% сè уште веруваат дека владините бројки за ширењето на Ковид се веродостојни, според анкетата нарачана од весникот Билд.

Распространетиот скептицизам можеби и не е толку изненадувачки, имајќи предвид дека германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах, минатата недела призна дека динамиката на ширењето на Омикрон „не била прецизно рефлектирана во официјалните податоци поради лажно-негативните резултати од тестот и доцнењето во пријавувањето нови случаи“. Службеникот објави бомбастична вест кога рече дека пријавената стапка на инциденца за седум дена е веројатно „два или три пати“ помала од реалниот број на нови инфекции.

Стапките на вакцинација во Германија, исто така, може да бидат повисоки од официјалните податоци бидејќи не се пријавени сите вакцини. Покрај тоа, според Билд, голем број луѓе кои официјално се вбројуваат како пациенти со Ковид првично биле хоспитализирани поради други, неповрзани состојби.

На прашањето на Билд за коментар, Институтот Роберт Кох покажа со прст кон локалните здравствени власти кои не доставуваат податоци навреме, нагласувајќи дека „сето тоа не е во надлежност на РКИ“.

Истата анкета, која откри пад на довербата во официјалните бројки, исто така покажа дека 51% од Германците се незадоволни од целокупниот одговор на германската влада на пандемијата, додека 41% се задоволни од раководството на Берлин. На прашањето дали се за сеопфатен мандат за вакцини за сите Германци, 58% ја поддржале мерката, а 34% одговориле не.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!