kineski raketni sistemi

АП: КИНЕСКИТЕ РАКЕТНИ СИСТЕМИ ПРИСТИГНАА ВО СРБИЈА?

Рускиот сојузник Србија доби испорака на софистициран кинески противвоздушен систем во полутајна операција овој викенд, според Асошиејтед прес (АП), поради загриженоста на Западот дека складирањето на залихи на Балканот за време на војната во Украина може да го загрози кревкиот мир во регионот.

Медиуми и воени експерти во неделата рекоа дека шест кинески транспортни авиони Y-20 слетале на цивилниот аеродром во Белград рано наутро во саботата, наводно носејќи кинески ракетни системи земја-воздух HK-22 за српската војска.

Кинески товарни авиони со воени ознаки се фотографирани на аеродромот Никола Тесла во Белград. Српското Министерство за одбрана не одговори веднаш на барањето за коментар на АП.

Експертите сметаа дека испораката на оружје низ територијата на најмалку две земји-членки на НАТО, Турција и Бугарија, е демонстрација на растечкиот глобален досег на Кина.

„Појавата на Y-20 предизвика загриженост бидејќи тие масовно летаа, за разлика од претходните летови со еден авион“, пишува онлајн магазинот The War zone. „Присуството на Y-20 во Европа во кој било број е исто така прилично нов развој.

Српскиот воен аналитичар Александар Радиќ рече дека „Кинезите ја извршија својата демонстрација на сила“.

Српскиот претседател Александар Вучиќ речиси ја потврди испораката на системот со среден дострел договорен во 2019 година, велејќи во саботата дека ќе ја претстави „најновата гордост“ на српската армија во вторник или среда.

Тој претходно се пожали дека земјите од НАТО, кои претставуваат мнозинство од соседите на Србија, одбиваат да дозволат системски летови над нивните територии поради тензиите на руската интервенција во Украина.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!