bajden tigarski tim

БАЈДЕН ОДИ НА ПУТИН! ОФОРМИЛ – ”ТИГАР ТИМ” – СПЕЦИЈАЛИЗИРАН ЗА ВОЈНА СО РУСИЈА

Шефот на Белата куќа Џозеф Бајден го формираше таканаречениот „Тигарски тим“, чија задача ќе биде да ги разработи сите можни сценарија за војната со Русија.

Американскиот претседател ја претстави својата стратегија на самитот на членките на Алијансата во Брисел и рече дека „треба да се подготви сè, од тоа Русија да се пресели на територијата на НАТО за да ги уништи конвоите со оружје испратени во Киев, до тоа да рускиот лидер Владимир Путин употреби биолошко и хемиско оружје во Украина“.

Ова го објавија медиумите во САД, а најмногу „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на извори блиски до Бајден. „Тигар тимот“ наводно ќе се среќава три пати неделно зад затворени врати. Се прават планови и во случај Путин да изврши инвазија на други земји кои не се членки на НАТО, како Молдавија и Грузија. Американските весници пренесуваат и изјави на очевидци, кои присуствувале на првиот состанок на „Тигарскиот тим“ и наведуваат дека задачата на оваа група е да утврди што би можело да го натера НАТО да испрати војска во Украина.

Тимот има обврска да ја дефинира границата до каде што може да оди Западот, како и да ги прецизира чекорите што би ги направил доколку тоа се случи, така што војниците на Алијансата навистина ќе бидат испратени во Украина – вели очевидецот.

Бајден им предложил и на колегите од НАТО да го сторат истото, односно да формираат свој оперативен тим по неговиот модел. По избувнувањето на војната во Украина, шефот на Белата куќа го формираше и својот геополитички тим на чело со Џејк Саливан, советникот на Бајден за национална безбедност. Задачата на таа група не е толку краткорочна, напротив. Членовите на тој тим треба да излезат со долгорочни решенија за тоа како САД да ја подобрат својата геополитичка позиција поради украинскиот конфликт.

Една од темите за размислување за двата тима на Бајден е како да се подготват европските земји за приливот на бегалци, кој е без преседан во последните неколку децении.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!