protesti sri lanka

БЕЛАТА КУЌА СЕГА ЈА ОКРИВУВА РУСИЈА ЗА КРИЗАТА ВО ШРИ ЛАНКА

Државниот секретар Антони Блинкен тврди дека „руската агресија“ можеби придонела за немирите.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во неделата изјави дека „руската агресија“ во Украина можеби е делумно виновна за превирањата во Шри Ланка. Оваа островска држава е во состојба на немири веќе неколку месеци, со недостиг на храна и гориво и вртоглаво зголемени цени. Тоа ескалираше во саботата кога илјадници демонстранти упаднаа во резиденцијата на претседателот, принудувајќи го да побегне.

„Го гледаме влијанието на оваа руска агресија насекаде. Можеби ова придонесе за ситуацијата во Шри Ланка; загрижени сме за импликациите ширум светот“, им рече Блинкен на новинарите во Бангкок.

Тој тврди дека „растечката несигурност во храната“ низ светот е „значително влошена од руската агресија врз Украина“. Блинкен го повтори својот повик до Москва да дозволи 20 милиони тони жито да ги напуштат украинските пристаништа, за кои верува дека руските сили ги блокираат како дел од нивната воена офанзива.

Тој, исто така, додаде дека во Тајланд цените на ѓубривата „пораснале вртоглаво“ поради наводната блокада.

Русија, пак, ги негира сите обвинувања за блокирање на извозот на храна. Москва вели дека понудила безбеден премин на товарните бродови, но дека Украина ги спречува цивилните бродови да ги напуштат пристаништата, вклучително и Одеса.

Исто така, се известува дека поставувањето морски мини од страна на Киев создало закана за бродовите во областа. Претходно овој месец, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, рече дека некои земји се обидуваат да го искористат прашањето за безбедноста на храната „на најлош можен начин“ обвинувајќи ја Москва за „нешто во што не била вклучена“ и „ја мијат“ Украина.

Во мај, Шри Ланка за прв пат во својата историја не го исполни својот надворешен долг. Рационирањето на горивото беше воведено претходно овој месец, со вооружени полицајци и војници распоредени на бензинските пумпи. Кризата се припишува на хистеријата на Ковид-19, која ја лиши островската држава од витален приход од туризмот. Зголемувањето на државните трошоци, даночните намалувања и квантитативното олеснување доведоа до зголемување на инфлацијата.

Се верува дека околу 100.000 луѓе ја опколиле резиденцијата на претседателот на Шри Ланка во Коломбо во саботата. Претседателот Готабаја Рајапакса и премиерот Ранил Викремесинге последователно ги објавија своите оставки поради масовните немири.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!