eu ima se pomalku pari poradi ukraina

БИЛ ГЕЈТС – ЕУ ИМА СЕ ПОМАЛКУ ПАРИ ПОРАДИ УКРАИНА

Цената на украинскиот конфликт ги исцрпува резервите за помош на богатите европски земји и ја поткопува нивната способност да ги исполнат развојните цели на ОН, рече Бил Гејтс.

„Војната во Украина ги оптоварува нивните буџети со трошоци за одбрана, бегалци, субвенции за струја и трошоци за превоз“, изјави милијардерот „филантроп“ во интервјуто објавено во вторникот за „Фајненшл тајмс“.

Гејтс ја даде изјавата за весникот бидејќи добротворната фондација што тој и неговата поранешна сопруга Мелинда ја водеа објави извештај во кој детално е опишано како програмата на ОН за одржливи развојни цели е на пат да не исполни никоја од нејзините цели до 2030 година.

Агендата беше усвоена во 2015 година и постави цели во 17 области како што се борбата против сиромаштијата, гладот, промовирањето на образованието и еднаквоста и зачувувањето на природните ресурси. На половина пат, способноста на човештвото да ги постигне е предизвикана од неочекувани кризи како што се пандемијата „Ковид-19“ и непријателствата во Јемен и Украина, се вели во неодамна објавениот извештај.

Во интервју за ФТ, Гејтс рече дека верува оти ситуацијата во Украина има поголемо влијание врз подготвеноста на Европа да ја спонзорира агендата отколку штетата предизвикана од Ковид-19.

Европските земји ветија дека ќе испратат воена и финансиска помош за Украина за да може да се бори против Русија. Тие, исто така, одлучија да ги отсечат своите економии од руските ресурси и пазари, што предизвика зголемување на инфлацијата и доведе до ризик индустриите поради зголемените трошоци за производство. Гејтс ги повика богатите европски нации да најдат пари за работи како полио и маларија во посиромашните делови на светот и покрај проблемите со кои се соочуваат.

Во извештајот на фондацијата Гејтс, украинската криза се споменува како голем предизвик главно во контекст на улогата што и Украина и Русија ја одиграа во снабдувањето со житарки на глобалниот пазар на храна.

Непријателските дејствија со месеци го прекинаа снабдувањето со поморски испораки на Украина. Киев тврди дека Русија го направила поморскиот сообраќај низ Црното Море небезбеден, додека Москва вели дека Украина е виновна што поставила морски мини во близина на нејзините пристаништа и не дозволува бродовите да го напуштат пристаништето.

Ситуацијата навидум беше решена со договор со посредство на Турција на крајот на јули, со кој беше воспоставен механизам за инспекција и безбеден премин за бродовите што влегуваат и излегуваат од Украина. Москва истакна дека по повеќе од еден месец од обновувањето на сообраќајот, поголемиот дел од украинските пратки со жито отишле во ЕУ, а не во ранливите, посиромашни земји.

Способноста на Русија да извезува жито е поткопана со кампањата за санкции предводена од САД, која им забрани на бродовите со руска стока да користат одредени услуги. ОН, кои го потпишаа договорот за жито, ветија дека ќе го користат своето влијание за да бидат укинати санкциите, но според Москва, досега не е постигнат напредок.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!