bivs fudbalski trener

БИВШ ФУДБАЛСКИ ТРЕНЕР ОТПУШТЕН ЗАТОА ШТО ОДБИЛ ДА СЕ „БОЦНЕ“, СЕГА ЈА ТУЖИ ДРЖАВАТА ВАШИНГТОН

„Поранешен фудбалски тренер на Државниот универзитет во Вашингтон бара 25 милиони долари од универзитетот за погрешно раскинување на договорот откако беше отпуштен минатата година затоа што одбил да се вaкцинира за KOBИД-19, објави во вторникот Сиетл Тајмс.

Тужбата за обештетување е поднесена на 27 април во име на Ник Ролович до Државниот завод за управување со ризици. Поднесувањето барање до канцеларијата е предуслов за поднесување барање против државна агенција.

Има период на чекање од 60 дена помеѓу поднесувањето барање до државната канцеларија и кога барателот може да поднесе барање против државната агенција. Во средата, портпаролот на јавниот обвинител Боб Фергусон изјави дека не е покренато обвинение, според Вашингтон пост.

Откако го одби барањето на Ролович за верско ослободување од наредбата на гувернерот Џеј Инсли во врска со вакцината против KOBИД-19 за државните службеници, Универзитетот го отпушти Ролович во октомври 2021 година…“

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!