„БОЛНИЦАТА НЕ БЕШЕ НАПАДНАТА“ - ТРУДНИЦАТА ОД МАРИУПОЛ СЕ ПОЈАВИ НА РУСКИ МЕДИУМ И ПРИЗНА ДЕКА НАМЕРНО ЛАЖЕЛА! (ВИДЕО)

„БОЛНИЦАТА НЕ БЕШЕ НАПАДНАТА“ – ТРУДНИЦАТА ОД МАРИУПОЛ СЕ ПОЈАВИ НА РУСКИ МЕДИУМ И ПРИЗНА ДЕКА НАМЕРНО ЛАЖЕЛА! (ВИДЕО)

Трудницата чии фотографии од гранатираната болница во Мариупол го обиколија светот сега се појави во руските државни медиуми.

Маријана Вишегирскаја, бремената жена од бомбардираната болница во Мариупол што руската амбасада во Британија ја обвини дека е „најмена актерка“, сега тврди дека немало воздушен напад врз болницата, но верува дека таа била „погодена од гранати“.

Таа сега се појави во руските медиуми, како една од цивилите евакуирани во Русија или во регионот Доњецк, контролиран од сепаратистите. Украинската влада ја осуди евакуацијата на украинските цивили на руска територија.

„Бомбардирањето се случи на 9 март, во болницата број 3 во Мариупол“, изјави таа тогаш за Гардијан. „Лежевме во одделенијата кога почнаа насекаде да летаат стакло, парчиња, прозорци и ѕидови“.

Сега во видеото што се појави во државните руски медиуми таа тврди дека немало воздушен напад врз болницата, но верува дека наместо тоа била погодена од гранати. Вишегирскаја го критикува и фотографот на АП што ја фотографирал. Вели дека во породилното одделение на болницата се случила експлозија, без никакви наводи за каква експлозија се работи.

И сега не признаваат дека лажеле, туку сметаат дека во ова ново видео „таа е принудена“ да го каже она што Русите ќе и го наредат.

И сега повторно ќе се обидат да ја замолкнат вистината, платените „мејнстрим медиуми“ повторно ќе ја обвинат Русија за геноцид, без притоа да објават демант на нивните лаги кои ќе бидат разоткриени брзо потоа.

Ова е информациона војна.

И сега се заканувааат дека ќе ги апсат сите што нес е согласуваат со нивниот наратив, а нашата порака до сите гласи: „Можете да апсите, но вистината никогаш нема да можете да ја затворите. Таа е како пиреј. И ние.“

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!