БРИКС ЗАЈАКНУВА И ГО ПРЕДИЗВИКУВА ЗАПАДОТ, ВЕЛИ КИНЕСКИ ПРОФЕСОР

БРИКС ЗАЈАКНУВА И ГО ПРЕДИЗВИКУВА ЗАПАДОТ, ВЕЛИ КИНЕСКИ ПРОФЕСОР

Влијанието на економиите во развој е во пораст, вели Ванг Вен од институтот Чонгјанг.

Трговијата меѓу партнерите на БРИКС, Русија и Кина, достигна рекордно ниво и покрај санкциите на Западот, изјави извршниот декан на Институтот за финансиски студии Чонгјанг (RDCY) Ванг Вен за RT на маргините на Источниот економски форум во Владивосток. Тој посочи дека сега е најдобро време за зајакнување на економската соработка.

Ванг, исто така, посочи дека повеќе земји сакаат да се приклучат на БРИКС, вклучувајќи ги Саудиска Арабија, Иран и Авганистан. „Значи, мислам дека тоа значи нов цивилизациски модел за економиите во развој како Кина и Аргентина, бидејќи тие сакаат мирно да се кренат. Овие земји ќе му донесат на светот поголема соработка и трговија… Мислам дека сме во новото цивилизациско доба“.

Експертот истакна дека „Без Западот светот сè уште работи и работи многу добро“, особено во однос на соработката меѓу Русија и Кина.

„Всушност, во денешно време Западот опаѓа, тој не може повеќе да доминира со светот“, рече Ванг, додавајќи дека во исто време „остатокот од светот, вклучувајќи ги Кина, Русија, Бразил или другите земји во развој имаат различни вредности и размислувања, така што тие се собираат во Владивосток за да разговараат за иднината што е многу значајно“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!