БРИТАНСКИ ТЕЛЕГРАФ: BAKЦИHИTE НА АCTPАЗЕHEKА ПРЕДИЗВИКАЛЕ ПОРАСТ НА БРОЈОТ НА СЛУЧАИ НА ОПАСНИ НЕВРОЛОШКИ ЗАБОЛУВАЊА

БРИТАНСКИ ТЕЛЕГРАФ: BAKЦИHИTE НА АCTPАЗЕHEKА ПРЕДИЗВИКАЛЕ ПОРАСТ НА БРОЈОТ НА СЛУЧАИ НА ОПАСНИ НЕВРОЛОШКИ ЗАБОЛУВАЊА

Научниците веруваат дека системот за испорака на „тројанскиот коњ“ од вaкцините може да предизвика зголемување на случаите на Гилен-Баре синдром, пренесува британски Телеграф.

Вaкцината AstrаZenecа може да го зголеми ризикот од сериозна невролошка состојба на Гилејн-Баре синдром (GBS), што може да се должи на системот за испорака на содржината на вaкцините, веруваат научниците, во откритието што може да се примени на слични вакцини.

GBS е ретка состојба која предизвикува мускулна вкочанетост и болка и може да го попречи движењето, одењето, голтањето, а понекогаш дури и дишењето.

Обично е предизвикана од бактеријата на гастроентеритис Campylobacter, која има површинска обвивка која изгледа помалку човечки, па понекогаш може да го поттикне телото да ги напаѓа сопствените нерви наместо да ги напаѓа бактериите, што доведува до GBS.

Сега, истражувачите од Универзитетскиот колеџ во Лондон (UCL) открија зголемување на случаите на GBS во првите две до четири недели по вaкцината AstrаZenecа, но не и кај другите вaкцини, како што се Pfizеr или Modernа.

Како и многу вaкцини, Оксфорд користи ослабен аденовирус на шимпанзо за да доставува протеини од корoнавируc до телото, а научниците шпекулираат дека реакцијата на аденовируcот може да биде одговорна за зголемувањето на случаите.

Аденовируcот обично предизвикува настинки, но научниците почнуваат да мислат дека може да имитира човечки клетки на сличен начин како Campylobacter, збунувајќи го имунолошкиот систем да го нападне телото.

Главен автор проф. Мајкл Лун (UCL Queen Square Institute of Neurology) рече: „Во овој момент, не знаеме зошто вaкцината може да предизвика зголемување на GBS.

„Може да има неспецифична имунолошка активација кај подложни индивидуи, но доколку тоа е случај, слични ризици би можеле да важат за сите видови вaкцини.

„Затоа е логично да се сугерира дека векторот на аденовирусот на мајмуните, кој често се користи за развој на вaкцини, вклучително и AstrаZenecа, може да претставува зголемен ризик“.

Вaкцините базирани на аденовирус се користат против широк спектар на патогени, туберкулоза, ХИВ и маларија.

ГБС погодува околу 1.500 луѓе во Велика Британија секоја година, а 30 до 40 проценти од случаите немаат познати причини, што ги натера истражувачите да се сомневаат дека аденовирусот може да биде фактор.

За време на кампањата за вакцинација против свински грип во Соединетите држави во 1976 година, имаше мало зголемување на ГБС поврзано со вакцината во тоа време, што ги наведе научниците да се запрашаат дали вaкцината за Кoвид може да има сличен ефект.

За да дознаат, истражувачите на UCL спроведоа популациона студија за податоците на NHS во Англија за да ги следат стапките на GBS во однос на временскиот период на воведување на вaкцинацијата.

Помеѓу јануари и октомври 2021 година, 996 случаи на ГБС беа регистрирани во Националната база на податоци за имуноглобулини на Обединетото Кралство, но имаше невообичаен скок во извештаите на ГБС што се случи помеѓу март и април 2021 година.

Во овие два месеци имало околу 140 случаи месечно во споредба со историските стапки од околу 100 месечно – што е зголемување за 40 проценти.

Анализата покажа дека 198 случаи на ГБС (20 проценти) се случиле во рок од шест недели од првата доза на вaкцинација за Кoвид 19 во Англија.

Податоците покажуваат дека и вaкцината Џoнсон и Џoнсон го зголемува ризикот од ГБС

Неодамнешните податоци од Соединетите Држави, исто така сугерираат дека вaкцината Џoнсон и Џoнсон – која исто така го користи системот за влез на аденовирус – го зголемува ризикот од ГБС на слични нивоа како вaкцината АстрaЗенекa.

„Знаеме дека Pfizеr и Modеrna не предизвикуваат BDS, но Џoнсон и Џонсoн и AstrаZenecа предизвикуваат, а единствената заедничка врска е векторот на аденовирус“, додаде професорот Лунд.

„Џoнсон и Џoнсон не се исти затоа што користат човечки аденовирус, но е сличен и импликациите се широки бидејќи аденовирусите се користат во многу вaкцини и генетски терапии.

Една нова студија беше објавена во списанието Brain.

А ние сега чекаме факт-чекерите да го цензурираат британски Телеграф…

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!