БРИТАНСКИОТ ГИГАНТ ШЕЛ НЕМА ДА ДОБИВА РУСКИ ГАС!

БРИТАНСКИОТ ГИГАНТ ШЕЛ НЕМА ДА ДОБИВА РУСКИ ГАС!

Британскиот енергетски гигант Шел нема да може да купува руски гас поради антируските санкции, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Лондон сака да биде лидер на сѐ што е антируско. Дури сака да биде пред Вашингтон! Тоа е цената!“ – изјави Песков.

Тој мислеше на фактот дека Велика Британија е единствената земја што воведе санкции за руската Гаспромбанка, преку која се плаќа рускиот природен гас. Мерката ефикасно ја негира можноста Британија да плати за стоката.

На 31 март, Путин потпиша декрет со кој се бара од купувачите на гас од „непријателските земји“ да отворат специјални сметки во рубљи и девизи кај Газпромбанк за да платат за испораките на гас. Тие ќе ги префрлаат средства во странска валута на Газпромбанк, која ќе купува рубљи на берзата и ќе ги префрли на сметките на купувачите во рубљата за да изврши плаќања на добавувачите на Русија.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!