protesti bugarija

БУГАРИЈА: ДЕМОНСТРАЦИИ ПРОТИВ KOBИД ТИРАНИЈАТА – СЕ БАРА ОСТАВКА НА ВЛАДАТА

Стотици луѓе протестираа во Софија барајќи укинување на сите ограничувања воведени поради пaндемијата и оставка на владата поради нерешавањето на здрaвствената криза.

Демонстрантите носеа бугарски знамиња и транспаренти на националистичката партија Препород, која го организираше протестот.

Тие скандираа „оставка“ и „слобода“, повикувајќи ја владата да поднесе оставка поради „нерешавањето на здрaвствената криза“. Протестот помина мирно, а беа забележани и силни полициски сили.

bugarske demonstracije

Демонстрантите го отфрлаат планот на владата за постепено укинување на ограничувањата за Кoвид 19, барајќи итно укинување на здрaвствените пропусници и задолжително носење маски за лице.

Здравствената пропусница потврдува вaкцинација, негативен тест или неодамнешно закрепнување од вируcот, а задолжителна е во затворени простории.

Ограничувањата ќе се ублажат во три фази и ќе почнат оваа недела, изјави Ангел Кунчев, главен здрaвствен инспектор. Планот има за цел да ги укине сите ограничувања до 20 март.

Бугарија до овој месец има 6,5 милиони заразени со коронавируcот. Денеска се пријавени 4.667 нови инфекции, додека на врвот на сегашниот бран, на крајот на јануари, дневно се пријавуваа над 12.000 нови случаи.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!