ЦЕНТАРОТ ЗА КОНТРОЛА НА БОЛЕСТИ ТВРДИ ДЕКА ОТКРИЛЕ 2 СЛУЧАИ НА ЗАБОЛУВАЊЕ ОД НОВА ОПАСНА БАКТЕРИЈА - ВО 2014 „ИЗБЕГАЛА“ ОД ЛАБОРАТОРИЈА

ЦЕНТАРОТ ЗА КОНТРОЛА НА БОЛЕСТИ ТВРДИ ДЕКА ОТКРИЛЕ 2 СЛУЧАИ НА ЗАБОЛУВАЊЕ ОД НОВА ОПАСНА БАКТЕРИЈА – ВО 2014 „ИЗБЕГАЛА“ ОД ЛАБОРАТОРИЈА

Најмалку двајца Американци се хоспитализирани со редок и потенцијално смртоносен вид на бактерија.

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) објавија дека ја забележале бактеријата Burkholderia pseudomallei „за прв пат во животната средина на континенталните Соединети Американски Држави“ во неодамнешното здравствено предупредување, истакнувајќи дека видот е одговорен за ретката болест мелиоидоза – позната и како Витморова болест.

Бактеријата беше „идентификувана со земање примероци од еколошка почва и вода во регионот на заливскиот брег на јужниот дел на Мисисипи за време на истрагата на два случаи на мелиоидоза кај луѓето“, продолжи агенцијата, додавајќи дека открила еден случај на болеста уште во јули 2020 година, само потврдувајќи локалното присуство на бактеријата минатиот месец.

И покрај тоа што нивните случаи беа во временска разлика од неколку години, геномското секвенционирање откри дека двајцата пациенти со мелиоидоза биле „заразени со истиот нов вид од западната хемисфера“, што „се разликува од претходните познати изолати“, соопшти ЦДЦ. Двајцата беа хоспитализирани со сепса и пневмонија, но закрепнаа по третманот со антибиотици.

Бактериите најчесто се наоѓаат во тропска и суптропска клима низ целиот свет, вклучувајќи ги Југоисточна Азија, Централна и Јужна Америка, Карибите и Австралија. Иако може да предизвика тешка болест, ЦДЦ забележа дека ризикот од пренесување од човек на човек „се смета за исклучително низок бидејќи има неколку документирани случаи.“

Студијата од 2016 година на истражувачите од Универзитетот Оксфорд процени дека патогенот убил до 89.000 луѓе во текот на претходната година и сугерира дека може да биде присутен во до 79 земји, вклучително и 34 кои претходно не го откриле. Во тоа време, трудот укажува на „целосно отсуство“ на бактеријата во САД.

Кон крајот на 2014 година, ЦДЦ потврди дека бактеријата протекла од една од нејзините лаборатории во Луизијана откако повеќе истражувачки животни заболеле од мелиоидоза, од кои најмалку четири не преживеале. ЦДЦ подоцна ја затвори лабораторијата, велејќи дека открила сериозни проблеми со нејзините процедури за биосигурност.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!