bubonska cuma

ЧЕТВРТО НИВО НА ТРЕВОГА ВО КИНА: ОТКРИЕНА БУБОНСКА ЧУМА

Во автономниот регион на северозападна Кина е откриен случај на бубонска чума, позната и како Црна смрт, Ningxi Hui, поради што е издадено четвртото ниво на предупредување за да се спречи ширењето на оваа многу опасна бактерија Yersinia pestis. .

Четвртото ниво на предупредување значи дека здравствените служби на Нингси ќе го третираат пациентот со сите расположливи средства и ќе спроведат соодветни антиепидемиски мерки за да се осигураат дека нема ширење, објави кинескиот „Глобал тајмс“.

Се верува дека бубонската чума е најсмртоносната пандемија во историјата на човештвото и досега убила меѓу 75 и 200 милиони луѓе во Евроазија и Северна Африка, а врвот го достигнал бранот во Европа во 14 век, кога се верува дека убила 30 до 60 отсто од европското население.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!