ЧЛЕНКИТЕ НА Г-20 СЕ БУНТУВААТ ПРОТИВ ПРИТИСОКОТ НА САД ЗА ИЗОЛИРАЊЕ НА РУСИЈА И КИНА

ЧЛЕНКИТЕ НА Г-20 СЕ БУНТУВААТ ПРОТИВ ПРИТИСОКОТ НА САД ЗА ИЗОЛИРАЊЕ НА РУСИЈА И КИНА

Само половина од земјите на Г-20 ги поддржаа санкциите.

Напорот предводен од САД да се изолира Русија преку санкции не успеа, бидејќи половина од земјите во Групата 20 водечки светски економии одбија да ги поддржат, објави Блумберг во петокот.

Според изданието, високи функционери од водечките западни земји се изненадени од недостатокот на поддршка во рамките на пошироката Г-20, и покрај нивните огромни напори за ограничувања против Русија.

Аргентина, Бразил, Кина, Индија, Индонезија, Мексико, Саудиска Арабија, Јужна Африка и Турција не се приклучија на санкциите што беа усвоени од САД, Велика Британија, ЕУ и нивните сојузници Австралија, Канада, Јапонија и Јужна Кореја. Некои нации, како Кина и Јужна Африка, отворено ги критикуваа ограничувањата. Земјите од Г-20 сочинуваат околу 85% од глобалното економско производство.

Според Блумберг, причините за недостатокот на поддршка вклучуваат силни трговски врски, историски афинитети кон Москва и недоверба кон поранешните колонијални сили.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!