CNN САМО ШТО ПРИЗНА ДЕКА ГЛОБАЛНАТА КРИЗА СО ХРАНА НЕ Е ПОРАДИ УКРАИНСКИОТ КОНФЛИКТ

CNN САМО ШТО ПРИЗНА ДЕКА ГЛОБАЛНАТА КРИЗА СО ХРАНА НЕ Е ПОРАДИ УКРАИНСКИОТ КОНФЛИКТ

Додуша, тие се разбира делумно ја обвинија Русија за наводното блокирање на пристаништата на Украина и покрај тоа што никогаш не беа презентирани докази за ова во јавноста и исто така не го спомнаа уништувачкото влијание на антируските санкции на Западот, но остатокот од Извештајот на глобално влијателниот медиум можеше да биде искинат од она што рускиот амбасадор во ОН му го објасни на светот кон крајот на мај.

Си-Ен-Ен е најновиот мејнстрим медиум (MSM) по Амнести Интернешнл, Си-Би-Ес Њуз и Гардијан, кој отворено противречи на клучните столбови на кампањата за информативна војна на Западот предводена од САД, која невидено се води против Русија во текот на украинскиот конфликт. Првоспоменатиот докажа дека Киев незаконски ги милитаризирал станбените области и со тоа де факто ги експлоатирал цивилите како жив штит, вториот предупреди дека западните оружја на Украина ризикуваат да паднат во рацете на терористите, додека третиот откри колку се слабо обучени силите на поранешната советска република во распаѓање. Сега CNN само призна дека глобалната криза со храна не е целосно поради украинскиот конфликт.

Додуша, тие се разбира делумно ја обвинија Русија за наводното блокирање на пристаништата на Украина и покрај тоа што никогаш не беа презентирани докази за ова во јавноста и исто така не го спомнаа уништувачкото влијание на антируските санкции на Западот, но остатокот од Извештајот на глобално влијателниот медиум можеше да биде искинат од она што рускиот амбасадор во ОН му го објасни на светот кон крајот на мај. Во тоа време, тој ги информираше сите дека корените на сегашната криза се пред специјалната воена операција на неговата земја во Украина и всушност се припишуваат на она што CNN изненадувачки се согласи во нивната статија, а тоа се „пречки поврзани со пандемијата, климатската криза, конфликтот, ограничувањата за извоз на храна и растечките трошоци“.

Сето тоа е точно, но неочекувано беше Си-Ен-Ен да ги сподели овие факти со својата публика откако претходно придонесе во кампањата за информативна војна на Западот предводена од САД, тврдејќи дека Русија е целосно одговорна за оваа хуманитарна криза што се наѕира. Исто така, за пофалба е што тие предупредија за тоа како ова ризикува да предизвика длабоки политички промени низ Глобалниот Југ, што уште еднаш е нешто што е минимизирано откако започна оваа конкретна димензија на пропагандната војна против Русија. Севкупно, може да се каже дека релевантниот текст на Си-Ен-Ен всушност не е толку лош ако се превидат неколкуте удари што тие беа обврзани да ги направат против Москва.

Изгледа во ретроспектива дека договорот постигнат со посредство на Турција за отворање на таканаречениот „коридор на жито“, кој беше во голема мера олеснет со целосно предвидливиот гест на добра волја на Русија за повлекување од Змискиот остров кон крајот на јуни, во овој поглед ја промени играта. Тој развој и клучниот што му претходеше, како што беше објаснето, завршија целосно дискредитирајќи го официјалниот наратив до тој момент, тврдејќи дека таканаречената „руска блокада“ е целосно одговорна за глобалната криза со храна. Западот предводен од САД едноставно не можеше да продолжи да ја турка истата пропаганда, откако веќе не постоеше никаков полуверодостоен изговор врз основа на кој може да ја доведе во заблуда нивната целна публика.

Понатаму, заслужува да се спомене дека претседателот на Африканската унија Меки Сал се согласи со претседателот Путин за време на неговата посета на Сочи на почетокот на јуни дека западните санкции предводени од САД се виновни за оваа претстојна хуманитарна катастрофа. Тоа всушност беше почеток на крајот на оваа димензија на антируската пропагандна кампања на МСМ бидејќи ја постави основата за Турција да ги удвои напорите да се претстави како спасител на Глобалниот Југ со посредување во договорот што подоцна го направи. Земени заедно, овој редослед на настани обезбеди дека наративот на МСМ решително ќе се смени во спротивна насока по успешното заминување на украинските бродови според планот на Анкара.

Сепак, поголемиот тренд е дека целиот наратив одлучно се менува како што беше претходно објаснето во воведот на оваа анализа. Ако било кој од тие четири дела на МСМ беа објавени сами, без некој од нивните колеги да се надоврзе на свој начин, тогаш немаше да има веродостојна основа да се заклучи дека овие платформи за информативна војна систематски ја уриваат истата лажна наратив што тие самите порано ја изградија. Нема шанси просечниот западен медиумски потрошувач да не го следи овој тренд и да почне да поставува прашања за сето она што претходно му било кажано и кое сега е дискредитирано од никој друг, туку од истите тие медиуми што претходно го лажеле.

Иако сè уште е прерано да се предвиди и може да се случи сè за да се компензира сценариото што сега ќе биде опишано, како успешното спроведување на нуклеарен тероризам од страна на Киев кон Западот, предизвикувајќи истекување на радијација од нуклеарната централа Запорожје што недодамна почна да ја напаѓа, а инаку контролирана од Русија, сепак не може да се отфрли дека Западот предводен од САД се подготвува да го отфрли Зеленски. Причините за ова се доволно едноставни речиси шест месеци откако САД ја испровоцираа специјалната воена операција на Русија во Украина и тие се: Киев воопшто не успеа да ги поништи придобивките на Москва на терен; Санкциите на ЕУ го ослабеа нејзиното единство околу оваа прокси војна; и САД сакаат да „Свртат кон Азија“ (повторно) наскоро.

Соочени со овие околности – од кои првата не беше она што тие очекуваа, втората е директно поврзана со гореспоменатото, додека третата е доброволен избор што произлегува од претходните две – има смисла зошто САД можеби се подготвуваат да завршат нејзината неуспешна прокси војна предводена од НАТО против Русија преку Украина. Вашингтон веќе успешно ја потврди својата дотогаш опаѓачка униполарна хегемонија над Европа на антируска основа и на тој начин се погрижи регионалните вазали како Полска да можат да „го водат фронтот“ за да го задржат притисокот врз Москва дури и по потенцијалното претстојно отпуштање на САД од тој театар на Новата Студена војна, па затоа следува дека такво нешто не би било толку скапо за нив.

Самонанесената штета на угледот предизвикана од буквално превртување на официјалниот наратив кон конфликтот може да се ублажи со едноставно поттикнување на својот народ со уште поголема пропаганда до точка каде што тие забораваат на она што им било кажано претходно и во некое време во минатото (заб. Како во 1984 на Орвел). Мора да се признае дека е песимистички поглед за тоа колку е лесно за западната елита да манипулира со перцепциите на својот народ, но нема многу причини да се очекува почетното будење на луѓето предизвикано од најновите делови од сложувалката на МСМ, што систематски ја демонтираат претходната наратив за да доведат до долгорочни промени во човековата перцепција.

Во секој случај и без оглед на потенцијалните долгорочни последици во однос на управувањето со перцепцијата, најважното од сегашното парче дека признанието на CNN дека глобалната криза со храна не е целосно предизвикана од украинскиот конфликт, стои како последно во серијата написи кои директно се спротивставуваат на претходно официјалниот наратив. Тоа додава доверба на шпекулациите дека САД сериозно размислуваат за „пуштање низ вода“ на Зеленски во блиска иднина, иако тоа сценарио не може да се предвиди во овој момент со јасен степен на сигурност. Сепак, сè уште е позитивен развој на тоа што луѓето се информираат за вистината бидејќи тоа може да им ги отвори очите на некои од нив и на тој начин да им помогне истите тие да им ги отворат на другите.

Автор: Andrew Korybko

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!