ДА СЕ ИСЧИСТИ СИРИЈА ОД АМЕРИКАНЦИТЕ?! ЗА ШТО СЕ ДОГОВОРИЈА ПУТИН И ЕРДОГАН?!

ДА СЕ ИСЧИСТИ СИРИЈА ОД АМЕРИКАНЦИТЕ?! ЗА ШТО СЕ ДОГОВОРИЈА ПУТИН И ЕРДОГАН?!

Продолжуваат да се појавуваат нови детали од разговорите меѓу Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган што се одржаа на 5 август во Сочи, пренесува познатиот Телеграм канал Евроазија и Мултиполарност (Eurasia & Multipolarity).

Сега ќе обрнам внимание на материјалот што се појави во провладиниот турски весник Туркије:

На разговорите во Техеран и Сочи беа донесени важни одлуки кои ќе влијаат на сирискиот простор. Турција, заедно со Русија, Иран и режимот на Асад, предложија заедничка операција против создавањето на пиратската држава ПКК (држава на Курдите) на истокот од земјата.

Да потсетам дека на истокот на Сирија, од другата страна на Еуфрат, се разви вистинска банана република на Курди, која е под контрола на САД. Американците испумпуваат сириска нафта, но што е најважно, обезбедуваат присуство во регионот, формално останувајќи во сириската игра. Во интерес на Вашингтон е да ја замрзне ситуацијата на сегашното ниво за да се врати на неа кога ќе има можност.

Приближни зони на контрола на територијата на Сирија

Како што можете да видите, „жолтиот“ дел е доста значаен. На 1 јуни Ердоган најави почеток на воена операција против Курдите. Целта е да се создаде безбедносна зона од 30 километри на границата меѓу Турција и Сирија. Ердоган имаше намера тоа да го обезбеди преку заземање на Манбиџ и Тол Рафат. Но, два месеци подоцна, зацртаните цели не се остварени.

Меѓутоа, не затоа што Турција не може да се справи со воени средства (тоа би било тешко, но реално), туку поради немањето политички договори со Русија. Москва се спротивстави на оваа иницијатива на Ердоган. Логично е дека сирискиот правец сега не е приоритет за Кремљ. Во исто време, неговото геополитичко значење е такво што е неприфатливо да се остави ситуацијата да го преземе својот тек и да и се одврзат рацете на Турција.

Очигледно Москва и понудила на Анкара да започне преговори за курдското прашање. И две од нивните рунди се одржаа во Техеран и Сочи.

И сега да се свртиме кон мојот материјал од 20 јули:

Се разбира, истокот е деликатна работа, но се чини дека усогласувањето е следново. Во Сирија, Турција задржува „безбедносна зона“ долж границата неколку десетици километри длабоко во сириска територија. Против проамериканските Курди ќе биде спроведена операција чија цел ќе биде ослободување на источна Сирија. Ќе започне кога Дамаск, со поддршка на Русија, ќе биде подготвен за ова. Тогаш ќе започне натпреварот за источниот брег.

Ќе бидат исклучени големите судири меѓу ССА (Сириската Армија) под надзор на Русија и ФСА (сириската опозиција) под надзор на Турција. Задачата на двете страни ќе биде да преземат контрола на што е можно повеќе територија. По поразот на курдските групи во источна Сирија, ќе се појави нова линија на разграничување меѓу Турците и Сиријците. Сепак, веројатно, сфаќајќи ја безнадежноста на ситуацијата и недостигот на надеж за Американците, Курдите ќе влезат во преговори со Дамаск и ќе му предадат поголем дел од територијата на Асад.

Сега овие тези ги потврдува и провладин турски весник.

Најверојатно е постигнат договор за почеток на операција за ослободување на источна Сирија од проамериканските групи. Ќе започне по завршувањето на активната фаза на Специјалната Воена Операција (во Украина). Дури и да се одложи крајот на СВО, тоа на никаков начин нема да влијае на операцијата против ПКК. На Блискиот Исток работите се движат со бавно темпо, а актерите се навикнати да чекаат. Всушност, Сирија гори веќе 11 години. А кога ќе заврши сето сѐ уште ова не се знае.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!