ДАЛИ БОРИС ГИ САБОТИРАШЕ МИРОВНИТЕ ПРЕГОВОРИ МЕЃУ УКРАИНА И РУСИЈА?

ДАЛИ БОРИС ГИ САБОТИРАШЕ МИРОВНИТЕ ПРЕГОВОРИ МЕЃУ УКРАИНА И РУСИЈА?

Мировните преговори меѓу Украина и Русија се замрзнати од јули, и нема индикации дека ќе се рестартираат. Сепак, се појавија докази дека разговорите на почетокот на април вродија плод – само што премиерот на Велика Британија во заминување, Борис Џонсон ги торпедираше. На 8-ми април (кратко по повлекувањето на руските сили од Киев), Џонсон направи „изненадна посета“ на главниот град на Украина, каде што се состана со претседателот Зеленски. На состанокот, Џонсон ја вети својата „непоколеблива поддршка“ за Украина и вети уште 130 милиони долари „софистицирано оружје“. Сепак, според „Украинска правда“ (прозападен весник во Украина) ветувањето поддршка не беше единствената причина за посетата на Џонсон. „Извори блиски до Зеленски“ изјавија за весникот дека Џонсон бил „пречка“ за мировните преговори бидејќи донел „две едноставни пораки“. Првата е дека Путин е воен злосторник, треба да се врши притисок, а не да се преговара со него. А втората е дека дури и ако Украина е подготвена да потпише некои договори за гаранции со Путин, тие [Западот] не се. Ставот на Џонсон беше дека колективниот Запад… сега чувствува дека Путин навистина не е толку моќен како што претходно замислувале, и дека тука има шанса да го „притиснат“. Ова беше објавено уште во мај, и едвај беше спомнато (ако и воопшто!) во западните медиуми – можеби поради скептицизмот за неговата вистинитост.

И потоа во август, една статија во Форин Аферс на Фиона Хил тврди дека преговорите во април дадоа „прелиминарен“ договор: Според повеќе поранешни високи американски функционери со кои разговаравме, во април 2022 година, руските и украинските преговарачи се чинеше дека привремено се договориле за контурите на преговараното привремено решение: Русија ќе се повлече на својата позиција на 23 февруари, кога контролираше дел од Донбас регионот и целиот Крим, а во замена Украина ќе вети дека нема да бара членство во НАТО и наместо тоа ќе добие безбедносни гаранции од голем број земји. На крајот, се разбира, не беше постигнат таков договор. Но, тајмингот сугерира дека посетата на Џонсон ги прекина разговорите. Како што забележува писателот Бранко Марчетиќ, ова толкување е засилено со напис на Вашингтон пост од крајот на март, во кој е опишана „мешана“ реакција на САД: „Државниот секретар Антони Блинкен изрази скептицизам за разговорите во Турција, велејќи дека континуираната воена офанзива на Москва остава малку простор за оптимизам“. Дали Џонсон ги прекина разговорите затоа што тој и неговите американски колеги заклучија, по почетниот успех на Украина на бојното поле, дека Путин може да биде победен? Тоа е реална можност.

Според подолг напис во „Украинска правда“, Џонсон рече: „Ако сте подготвени да потпишете какви било договори за гаранции со него, тогаш ние не сме. Ние можеме со вас, но не со него, тој сепак ќе ги напушти сите “. Ова сугерира дека Џонсон бил загрижен дека Русија нема да го почитува договорот.

Изгледа дека навистина Западот сака да се бори против до последниот Украинец.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!