ДАЛИ Е СÈ ОВА САМО ПРЕТСТАВА?!

ДАЛИ Е СÈ ОВА САМО ПРЕТСТАВА?!

Само да бидам јасен, не сум за ниту една држава, ниту за ниту една актуелна власт во светот, бидејќи верувам дека сите тие работат за ист центар, против обичниот човек. Дека секоја држава ги поробува обичните луѓе, на сметка на богатата елита и дека секоја поделба е резултат на нивната игра да ги држат луѓето во несвест, сиромаштија, беда и постојана контрола. Сметам дека сето она што се случува води кон лишување на нас обичните граѓани од уште повеќе слобода и служи за да не обесправи и онеспособи на секој начин. За да го направат тоа, светските елити, кои ги контролираат сите светски авторитети, бидејќи се од иста категорија, создаваат вештачки предизвикани кризи, а потоа ги користат како изговор за наметнување на дигитална технократија.

Настаните во светот се во фаза на конфузија, а многу работи што се случуваат во светот се надвор од секоја логика и нè наведуваат на подлабоко размислување, дали сето ова е наместено, дали живееме во филм, но тие уште не ни го кажале тоа? Ајде да видиме некои нелогичности што одат во прилог на тврдењето дека некој добро не „заебава“:

 • Германците донесоа закон за суспендирање на продажбата на опрема и материјали за гасната и нафтената индустрија на Русија. Токму во периодот кога во Германија се поправаат гасоводите од Северен тек, кои се задолжени за транспорт на 40 отсто од гасот што пристигнува во Германија. Од 167 милиони кубни метри гас што влегуваат во Германија дневно, Русија ќе го намали на 100 милиони одеднаш, затоа што немаат инфраструктура за повеќе, затоа што Германците нема да им даваат цевки што ним им носат гас???? Да потсетиме дека 70 отсто од енергијата во германската индустрија доаѓа од гас. Германците исто така можат да го одржат производството на автомобили без руски челик само 6 месеци додека имаат залихи. ГЕРМАНЦИ СЕ УБИВААТ САМИТЕ СЕБЕСИ!!!???
 • Германија и плаќа на Русија од 0,2 до 0,3 евра за литар нафта, а цената на горивото оди до 2,5 евра и расте. Во сите земји е слично, цената на нафтата благо скокна, но земјите ја користат можноста да ги зголемат акцизите и да заработат екстра пари, на штета на својата индустрија.
 • Русија води војна за да го заштити руското население во источна Русија, но сепак Попасна, Мариупол, Северодонецк, каде што живеат мнозинство Руси се срамнети со земја (80 проценти од Попасна е уништено, слично како и Северодонецк), а повеќето жители од источна Украина побегна на запад. Најголеми жртви на украинската страна, и кај цивилите и кај војската, се жителите на источна Украина, етнички Руси. Од 6 милиони украински бегалци, повеќето се од источна Украина, а до крајот на војната, оваа област ќе биде економски и популационо непоправлива и неупотреблива за која било страна.
 • Нетанјаху и Израел генерално имаат добри односи со Русија, а Израел не воведе санкции кон Русите, ниту го поддржа НАТО, ниту директно ја снабдуваше Украина со оружје. Од друга страна, сите главни играчи во Украина се со еврејско потекло, а нивните пари ги финансираа промените на режимот и проектите за нацификација на Украина од 2014 година и порано.
 • Русија дозволи промени на режимот во Украина од 2002 година на сметка на прозападните струи, нацификација на Украина и нејзини подготовки за војна против Русија. Сега кога станаа се нацифицираа и вооружија до заби, сега веќе не го дозволуваат тоа, а токму на крајот на корона кризата, кога светот почна да се враќа во нормала, тие почнуваат војна која ќе дотурка до каде што треба оди за сѐ да отиде по ѓаволите.
 • Од февруари, Кина е „пријател над пријателите“ на Русија, како што официјализираа Џипинг и Путин, а Америка ја сметаат за нивен најголем непријател. Добро, убаво е, но како да сфатиме дека Кина е создадена на американски пари и постои како резултат на глобалистичката политика да се префрли целото светско производство во Кина, а потоа и кинескиот модел на дигитална контрола да се употребува ширум светот. Кина е гигант кој зависи од производството на западни производи, а потоа и од продажбата на истите тие производи на Западот. Извозот на кинеска стока во САД е вреден речиси илјада милијарди долари, што е речиси двојно повеќе од американскиот воен буџет. Приказните за непријателството на овие две земји се приказни за масите, без трговијата меѓу Кина и Америка, двете земји би исчезнале за еден месец. Кина економски ја одржува Русија во оваа војна и без Кина, Русија не би можела долго да ги води операциите.
 • Кина ги запре речиси сите товарни прекуокеански бродови, наводно поради ширење на вирусот преку стоки, и на тој начин помогна да се зголемат цените на стоките ширум светот и дополнително ја поттурна економската криза. Загубата на Кина поради овој потег е несразмерна и Кина нема никаква врска со тоа, бидејќи со ваквите потези само и служи на агендата на Клаус Шваб. Кина е марионета на Западот, модел на идниот технократски бездушен модел на владеење со светот.
 • Папата, како и голем број други светски функционери, вели дека светот влегол во Третата светска војна, а на тоа одговараат воените подготовки. Истокот кон Западот и Запад кон Истокот почнаа да се закануваат со нуклеарни бомби. Меѓутоа, војната не се оддалечи далеку од фронтот на источна Украина. Војната се води како и секоја војна до сега, а да немаше „потпалувања“, никој немаше да помисли дека може да предизвика нешто пошироко. Меѓутоа, НАТО ја гризе мечката како да сака хаос… а можеби и навистина сака, бидејќи како велат „Ниту една криза не смее да остане неискористена“ и „Ред преку хаосот“.
 • За танго се потребни двајца, така што Русија засега се чини дека е подготвена да ја игра таа игра и исто така се заканува. Засега, сепак, ова повеќе изгледа како две деца да си играат околу играчка и да се тужат едни со други. Многу е веројатно дека сѐ ќе остане една празна приказна бидејќи сите страни видоа како изгледа војната и дека тука нема победници, а во Западна Европа има малку расположени луѓе кои сакаат да се борат за било што и можеби токму тоа и ќе биде нашето спасение.
 • Вакви примери има уште многу, а со овој текст само сакам да ви го свртам вниманието на фактот дека не треба да се потпираме на никаква сила, да не паѓаме на воени приказни и да бидеме трпеливи додека не помине бурата. Успехот на елитите да ја спроведат својата агенда ќе зависи од нас дали повторно ќе „го фатиме мамецот“ како што направивме во 90-тите. Мислам дека нема и дека ја научивме својата лекција.

ГОСПОД БОГ СО НАС И ВО НАС!

Извор и автор: Nemanja Blagojevic

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

 • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
 • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
 • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!