ДАЛИ И КИНА МОЖЕ ДА БИДЕ ЗАГРОЗЕНА ОД ШИРЕЊЕТО НА НАТО НА ИСТОК?!

ДАЛИ И КИНА МОЖЕ ДА БИДЕ ЗАГРОЗЕНА ОД ШИРЕЊЕТО НА НАТО НА ИСТОК?!

Поради одбивањето да ја осуди руската операција во Украина, Кина доби предупредување од НАТО.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Стелтенберг изјави дека Алијансата ќе ја прошири соработката со партнерите во Азија поради одбивањето на Кина да ја осуди операцијата на Русија во Украина.

Кинескиот заменик-министер за надворешни работи Ле Јученг пред неколку дена изјави дека НАТО треба да се држи до она што тој го нарече, „ветување дека нема да се шири на исток“.

Ле рече и дека со натамошното проширување на НАТО, алијансата „ќе се приближи до предградијата на Москва“, од каде, како што наведе, проектил би можел да го погоди Кремљ во рок од седум или осум минути.

„Ако толку голема земја, особено нуклеарна сила, отерате во ќош, тоа би довело до последици кои се премногу страшни за да можеме да ги замислиме“, нагласи кинескиот дипломат.

Дали следи отворање на нов фронт на Пацификот, Кина-Тајван-САД?!

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!