ДАЛИ ПРОТЕСТИТЕ НА ХОЛАНДСКИТЕ ФАРМЕРИ ВРОДИЈА СО ПЛОД - МИНИСТЕРОТ ДОБИ ОТКАЗ, А ПРЕМИЕРОТ ЗАМОЛКНА ЗА ОВАА ТЕМА

ДАЛИ ПРОТЕСТИТЕ НА ХОЛАНДСКИТЕ ФАРМЕРИ ВРОДИЈА СО ПЛОД – МИНИСТЕРОТ ДОБИ ОТКАЗ, А ПРЕМИЕРОТ ЗАМОЛКНА ЗА ОВАА ТЕМА

Се чини дека протестите на фармерите во Холандија вродија со плод. Откако минатата недела ненадејно беше разрешен министерот за земјоделство, премиерот и Владата сега престанаа гласно да ги заговараат нивните налудничави политики за намалување на азотот до 70%. Дали ова е конечна победа, или само затишје пред нов конфликт, ќе видиме во иднина.

Министерот за земјоделство, природа и квалитет на храна, Хенк Стагувер, ја објави својата оставка преку Твитер во понеделникот вечерта, додека земјоделците продолжуваат да протестираат против плановите на владата за спроведување на правилата на ЕУ.

„На земјоделците и на рибарите им треба сигурност за тоа каде оди секторот за да можат да инвестираат и да работат“, напиша Стагувер од партијата Христијанска унија на Твитер.

Тој напиша дека оваа година се преселил во Хаг за да соработува со сите страни во земјоделството и рибарството, „да работи на огромни предизвици“ и „заедно да направи транзиција кон кружно земјоделство“.

Министерот во заминување минатиот викенд заклучи дека не е тој што треба да ги води тие работи, додаде тој во објава на социјалните мрежи.

Холандија се соочува со дилема околу азотот. Уште во средината на јуни, холандскиот кабинет ги објави плановите за намалување на емисиите на азот за 50% – зголемувајќи на 70% во некои области – до 2030 година во согласност со регулативите на ЕУ за загадување со нитрати, што може да принуди многу сточарски фарми да се намалат или целосно да се затворат.

Минатата недела, премиерот Марк Руте одби да отстапи од целта на крајот на деценијата и покрај обидите на земјоделските организации да го одложат рокот до 2035 година.

„Големо признание за работата на Хенк Стагувер како министер за земјоделство, природа и квалитет на храна. Ја почитувам неговата храбра одлука да поднесе оставка од функцијата и му посакувам успех во иднина“, напиша холандскиот премиер Марк Руте на Твитер по објавата. Поранешната министерка за земјоделство Карола Шутен привремено ќе ги преземе должностите на Стагувер.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!