ДАЛИ САД ЈА ЖРТВУВААТ ЕВРОПА ЗА ДА ЈА ЗАДРЖАТ ГЛОБАЛНАТА ДОМИНАЦИЈА?

ДАЛИ САД ЈА ЖРТВУВААТ ЕВРОПА ЗА ДА ЈА ЗАДРЖАТ ГЛОБАЛНАТА ДОМИНАЦИЈА?

Автор: Martin Armstrong за armstrongeconomics.com

Владимир Путин смета дека Вашингтон ја жртвува Европа за да ја одржи глобалната доминација. Соединетите Американски Држави отсекогаш биле светска полиција и врвна земја на која другите и се обраќаат во време на криза. Статусот на Америка по Втората светска војна ја остави како финансиска престолнина на светот, а доларот остана светска резервна валута. Ништо не го надмина доларот.

Европа се обиде да ја создаде Европската унија во обид да ги спречи европските конфликти, но исто така го создаде еврото за да се натпреварува со доларот. Во различни наврати објаснував како нивните обиди не успеале. Сепак, еврото сега е под доларот и е во пад. Нациите одржуваат дипломатски односи, но само Шваб сака една светска влада додека сите се натпреваруваат за глобална доминација.

Путин тврди дека Западот побрзал да воведе санкции кон Русија. Навистина имаше брзање да се воведат санкции кон Русија и покрај тоа што самиот Џо Бајден излезе и призна дека санкциите никогаш не функционираат. Мировните разговори никогаш не биле опција. Враќањето на земја или ветувањето за ограничување на НАТО никогаш не беше опција. Веднаш беа наметнати санкции и закани. Зошто?

„Пандемијата е заменета со нови предизвици од глобална природа, кои носат закана за целиот свет, зборувам за брзакот на санкции од Западот и за еклатантно агресивните обиди на Западот да го наметне својот модус вивенди (начин на живот) на други земји, да ги оддалечи од нивниот суверенитет, да ги потчини на сопствената волја“, им рече Путин на делегатите на рускиот Источниот економски форум во пристанишниот град Владивосток на рускиот брег на Тихиот Океан, како што објави CNBC.

Вистина е дека Европа се соочува со товарот на овие санкции бидејќи тие го жртвуваа својот главен снабдувач на енергија за да спасат нација со БДП од околу 200 милијарди долари. Европа не сакаше да и дозволи на Украина да се приклучи на еврото, а тие немаа интерес во земјата пред овој конфликт. Омразата кон Русија е длабоко во Европа, особено во Германија откако Русија го зазеде истокот по последната светска војна. Политичарите сигурно се доволно стари да се сеќаваат кога Германија беше поделена на два дела до 1989 година. Постои причина зошто интегралната поддршка на Русија за силите на оската за време на Втората светска војна е намалена во западните историски книги.

Путин продолжи и рече дека животниот стандард во Европа и целокупната социјална и економска стабилност „се фрлаат на оган на санкциите“. Соединетите Американски Држави се желни да ја санкционираат Русија од почетокот на војната во Сирија. Обама се обиде, но не успеа да ја исфрли Русија од системот SWIFT во 2014 година, при што Кристин Лагард понуди поддршка. Зеленски, кој оваа недела од далечина го заѕвони ѕвоното на NYSE (Љујоршка Берза), призна дека му треба Америка да воведе остри санкции кон Русија за да ја забрза војната.

„Досега мислам дека Соединетите Американски Држави се забрзувач на политиките за санкции и мислам дека тие прават повеќе од која било друга земја. И така треба да биде затоа што тие се најмоќната земја во моментов. Ја гледам истата поддршка во однос на санкциите од Обединетото Кралство“, им рече Зеленски на новинарите во Фокс во мај.

Доларот останува силен и е последното безбедно засолниште. Војната во Украина само го промовираше капиталот да се втурне во доларот. Значи, дали Европа „се жртвува во име на зачувување на американската диктатура во глобалните работи“, како што тврди Путин? Европа поради овие санкции ќе страда повеќе од САД. Всушност, доколку Бајден не го елиминираше домашното производство на нафта, САД воопшто немаше да се соочат со енергетска криза. Едно е јасно – поддршката за Украина не е чин на љубезност. Невидливата рака е во игра.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!