ДАЛИ ТРАМП МОЖЕ ДА БИДЕ УАПСЕН? ФБИ ВРШИ ПРЕТРЕС ВО НЕГОВАТА ВИЛА ВО ФЛОРИДА!

ДАЛИ ТРАМП МОЖЕ ДА БИДЕ УАПСЕН? ФБИ ВРШИ ПРЕТРЕС ВО НЕГОВАТА ВИЛА ВО ФЛОРИДА!

Извештаите велат дека ФБИ извршил налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Се известува дека претресот е поврзан со 15 кутии со доверливи документи кои Трамп ги донел во одморалиштето Мар-а-Лаго по неговото заминување од Белата куќа. Трамп не беше на лице место кога беше извршена потрагата.

Илјадници документи се запленети од страна на ФБИ по претресот во неговата вила.

Поранешниот претседател Доналд Џ. Трамп во понеделникот изјави дека Ф.Б.И. го пребарал неговиот дом во Палм Бич, Флорида, и насилно отворил сеф – ситуација која, доколку е точна, би била драматична ескалација во различните истраги за поранешниот претседател.

Потрагата, според две лица запознаени со истрагата, се чини дека била фокусирана на материјалот што Трамп го донел со себе во Мар-а-Лаго, неговиот приватен клуб и резиденција, откако ја напуштил Белата куќа. Тие кутии содржеле многу страници со доверливи документи, според лице запознаено со нивната содржина.

„Ми упаднаа дури и во сефот!“ напиша тој. „Која е разликата помеѓу ова и Вотергејт, каде што оперативци упаднаа во Националниот комитет на Демократите? Овде, обратно, демократите упаднаа во домот на 45-от претседател на САД“.

Трамп не сподели никакви детали за тоа по што трагале агентите на Ф.Б.И. Но, тој се претстави себеси како жртва на сивите сили кои сакаа да го оштетат.

Претресот беше извршен во понеделникот наутро, изјави лице запознаено со истрагата, иако Трамп тврдеше дека агентите се уште биле таму многу часови подоцна.

Потрагата беше барем делумно за тоа дали останале некакви записи во клубот, рече лицето запознаено со претресот.

Споменатиот претрес дојде во време кога Министерството за правда, исто така, го засили сослушувањето на поранешните соработници на Трамп кои беа сведоци на дискусијата и планирањето во Белата куќа за напорите на Трамп да остане на функцијата по неговиот пораз на изборите во 2020 година.

Рацијата на Мар-а-Лаго дојде во време кога поранешниот претседател Доналд Џ. Трамп ја разгледува својата сè поверојатната трета кандидатура за Белата куќа, известува NYT.

Реакции

Гувернерот на Јужна Дакота за нападот кон Трамп: Ова е „невидено политичко вооружување на Министерството за правда“.

Гувернерот на Флорида ДеСантис: Рацијата е уште една ескалација во вооружувањето на федералните агенции против политичките противници на режимот, додека луѓето како Хантер Бајден се третираат со детски ракавици. Сега режимот добива уште 87.000 агенти на УЈП да се спротивстават на неговите противници? Банана Република.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!