danska vakcinacija

ДАНСКА Е ПРВАТА ЗЕМЈА ШТО ЈА СУСПЕНДИРАШЕ ПРОГРАМАТА ЗА BAKЦИHAЦИJA!

Данска стана првата земја што ја прекина својата програма за вaкцинација против кoронавируc, велејќи дека тоа го прави бидејќи вируcот сега е под контрола.

„Пролетта пристигна, опфатот со вaкцини кај данското население е висок, а eпидемијата се промени“, се вели во соопштението на данската здравствена управа во средата.

„Затоа, Националниот одбор за здравство сега ги завршува опсежните напори за вaкцинација против Кoвид 19 за оваа сезона“, се вели во соопштението. Луѓето нема да бидат поканети на вaкцинација од 15 мај, се наведува, иако секој ќе може да ја заврши својата процедура за вaкцинација.

Кампањата за вакцинација во Данска против Кoвид започна непосредно по Божиќ 2020 година. Околу 4,8 милиони граѓани биле вaкцинирани, соопштија здравствените власти, а повеќе од 3,6 милиони луѓе добиле засилена доза, пренесува CNBC.

Во исто време, многу луѓе се заразени откако омикронската варијанта стана доминантен вид на вирусот, наведувајќи дека тоа значи дека нивото на имунитет кај населението е високо.

„Ние сме на добро место“, коментира Болет Соборг, менаџер на единицата во Националниот одбор за здравство.

„Имаме добра контрола врз eпидемијата, која се чини дека се намалува. Стапките на прием (во болниците) се стабилни и очекуваме и тие наскоро да паднат. Затоа, ја заокружуваме програмата за масовна вaкцинација против Кoвид 19.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!