ДАНСКА ЈА ПРЕКИНА BAKЦИНАЦИЈАТА ЗА ПОМЛАДИ ОД 50 ГОДИНИ БИДЕЈЌИ СЕ ПРЕФРЛА НА ЛЕКУВАЊЕ НА KOBИД КАКО ГРИП

ДАНСКА ЈА ПРЕКИНА BAKЦИНАЦИЈАТА ЗА ПОМЛАДИ ОД 50 ГОДИНИ БИДЕЈЌИ СЕ ПРЕФРЛА НА ЛЕКУВАЊЕ НА KOBИД КАКО ГРИП

Политиката на Данска кон вaкцинација во есента 2022 година ќе се фокусира на постарите од 50 години. Помладите од 50 години ќе добијат бустер само ако лекарот го препорача. Во однос на вaкцинираните бремени жени, допрва треба да се донесе одлука. Политиката е достапна на англиски овде.

Фала му на Бога за Скандинавците! Швеѓаните направија добра работа да се спротивстават на искушението да избрзаат со масовни карантини и хистерија, со што обезбедија пристоен контрааргумент од реалниот свет за љубителите на заклучувањето. Данците беа меѓу првите кои ја забележаа врската помеѓу вакцинацијата и згрутчувањето на крвта и ја суспендираа вaкцината на AstraZeneca. Тие, исто така, направија речиси единствена рецензирана анализа за ефективноста на маските и не открија статистички значајна корист. Тие беа првите што го укинаа затворањето во април 2020 година, првите што прогласија дека Кoвид повеќе не е критична закана за општеството во август 2021 година и првите што ги прекинаа сите ограничувања (и покрај рекордниот број пријавени инфекции) во јануари 2022 година.

Конечно, ме мачи една мисла. Во меѓувреме, САД се заглавени со својата катастрофална политика за вaкцинација со затворени граници за невакцинираните. Што се случува ако невакциниран Данец под 50 години сака да отпатува во САД (на пример, ако е врвен тенисер?!), дали дански лекар сега ќе одлучи дека ова претставува медицинско оправдување за да се вaкцинира поединецот? Интересни времиња.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!