деца србија училиште маски

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ПОВЕЌЕ НЕ МОРААТ ДА НОСАТ МACКИ НА УЧИЛИШТЕ – ДАЛИ ЌЕ РЕАГИРА МАКЕДОНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА „СТОП ЗА НОСЕЊЕТО МАСКИ ВО УЧИЛИШТАТА“?!

Носењето маcки во училиштата од следната недела нема да биде задолжително, туку само препорака.

Ова се наведува во дописот што основните и средните училишта го добија од Министерството за образование, а медиумите избегнуваат да го преенсат, дополнително внесувајќи забуна и да продолжување со корона пропагандата.

„Со оглед на моменталната епидемиолошка состојба, се препорачува употреба на заштитни маски за сите вработени, ученици и трети лица за време на нивниот престој во училиштето во затворен простор“, се вели во дописот.

Претходно денеска Училишниот тим одлучи од понеделник во сите основни и средни училишта наставата да се одвива по првиот модел, односно учениците да следат настава со директно присуство.

Според податоците од надзорот преземени од електронскиот систем „Служба за јавно здравје“ доставен до Министерството за образование, наука и технолошки развој од Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ од 2 до 9 март 2022 година, број на заразени деца на училишна возраст од 6 до 18 години изнесувал 1.854 (0,24 проценти).

Дали по ова, македонската иницијатива „СТОП за носењето маски во училиштата“ повторно ќе реагира, или и овојпат нашата надеж ќе ја потпреме на добрата волја на Комисијата за заразни болести, добра волја која, како што се покажа безброј пати досега, тие никако ја немаат…

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!