voeni zlostornici

ДЕНЕС СЕ ОДРЖА ПРВОТО РОЧИШТЕ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА НА СТРАНСКИ ПЛАТЕНИЦИ! СМРТНАТА КАЗНА НЕ Е ИСКЛУЧЕНА

Британските платеници на кои моментално им се суди во ДНР би можеле да се соочат со смртна казна по сериозни обвиненија, изјави денеска шефот на ДНР Денис Пушилин за време на телевизискиот пренос на Росија-1.

„Денеска ќе биде првото рочиште на Врховниот суд на ДНР во врска со британските платеници. Доказната база е целосно собрана, злосторствата што ги направиле се монструозни. „Можам да кажам дека според написите за кои се товарите, не би ја исклучил смртната казна, но одлуката ќе ја донесе судот“, рече Пушилин.

На 4 јуни, главното обвинителство на ДНР објави дека е завршена кривичната истрага против британските државјани Шон Пинер и Ендрју Хил, како и мароканскиот државјанин Саадун Брахим. Според претставниците на Основното обвинителство, тие можат да бидат осудени и на смртна казна. Истрагата утврдила нивна инволвираност во кривични дела од Дел 2 од член 34 од Кривичниот законик на ДНР (Извршување кривично дело од група лица), член 323 од Кривичниот законик на ДНР (Насилно одземање на власта или присилно задржување на власта) и чл. 430 од Кривичниот законик на ДНР (Активности за закуп).

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!