ДеСАНТИС ИСПРАТИ ПОЛИЦИЈА ДА ГО ОТСТРАНАТ СУСПЕНДИРАНИОТ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ „ФИНАНСИРАН ОД СОРОС“

ДеСАНТИС ИСПРАТИ ПОЛИЦИЈА ДА ГО ОТСТРАНАТ СУСПЕНДИРАНИОТ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ „ФИНАНСИРАН ОД СОРОС“

Гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, го суспендира државниот обвинител Ендрју Ворен затоа што „избрал и избирал кои закони да ги спроведува врз основа на неговата лична агенда“ и ја назначил Сузан Лопез за негова замена за време на суспензијата.

Ворен, кој го служеше Тринаесеттиот судски округ, неодамна одби да ја следи државната политика за криминализирање на абортусот по одлуката на Врховниот суд да го отфрли Ро против Вејд (Roe v. Wade) случајот – и постојано одбиваше да ги спроведе законите за сузбивање на операциите за промена на полот кај децата, според ДеСантис.

Либералниот државен обвинител, исто така, одби да гони 67 демонстранти уапсени на демонстрациите за Џорџ Флој, а во 2017 година рече дека ќе ја следи смртната казна само „во најлошите случаи“, а не онаму каде што „менталната болест игра улога“.

„Го суспендираме државниот обвинител од 13-тото округ, поддржан од Сорос, Ендрју Ворен, поради занемарување на неговите должности, бидејќи вети дека нема да ги почитува законите на државата“, се вели во соопштението на канцеларијата на ДеСантис, пренесува Фокс њуз.

Најново: ДеСантис испрати државна полиција за физички да го отстрани Ворен од неговата канцеларија, „со пристап само за враќање на неговите лични работи и (2) да се осигура дека нема да се отстранат никакви датотеки, документи, документи, белешки, записи, компјутери или преносливи медиуми за складирање од Државното Обвинителство…“

ДеСантис го објави ова на прес-конференција во четвртокот опкружен со шерифот на округот Хилсборо, Чад Кронистер, шерифот на округот Полк, Грејди Џад, јавниот обвинител на Флорида, Ешли Муди и други.

„Уставот на Флорида му го довери правото на вето на гувернерот, а не на поединечни јавни обвинители“, рече ДеСантис. „Значи, кога флагрантно ја прекршувате вашата заклетва… кога се правите над законот, сте ја прекршиле вашата должност и сте ја запоставиле вашата должност и покажувате недостаток на компетентност да можете да ги извршувате тие должности,“ продолжи тој.

„И така, денес го суспендираме јавниот обвинител Ендрју Ворен, суспензија што стапува во сила веднаш“, заклучи ДеСантис проследен со аплауз.

Канцеларијата на ДеСантис објави соопштение во врска со суспензијата.

„Ова не е за абортус или за некоја работа, туку за одговорност пред нашиот систем на ред и закон за гонење на криминалот. Во округот Хилсборо се разви шема каде што едно лице избира и избира кои закони сака да ги спроведе,“ соопштува канцеларијата на ДеСантис.

ВО МЕЃУВРЕМЕ – соборениот демократски (Демократска Партија) и поддржан од „Сорос“ јавен обвинител од Сан Франциско, Чеса Будин, во четвртокот објави дека нема да бара да ја врати својата позиција во ноември, откако беше соборен со отповикување во јуни годинава.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!