ДеСАНТИС ЌЕ ОБЈАВИ КАНДИДАТУРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД ПО ИЗБОРИТЕ ЗА КОНГРЕСОТ

ДеСАНТИС ЌЕ ОБЈАВИ КАНДИДАТУРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД ПО ИЗБОРИТЕ ЗА КОНГРЕСОТ

Роџер Стоун верува дека гувернерот на Флорида Рон Де Сантис има намера да се кандидира за претседател и дека ќе ја објави својата кандидатура по претстојните избори.

Стоун, исто така, сугерираше дека ако републиканците не успејат да победат на овие избори, што е можност, Доналд Трамп нема да сака да ја преземе вината, особено ако републиканците ги загубат изборите во Конгресот.

„Случајно верувам дека гувернерот Рон ДеСантис, гувернерот на Флорида – мојот гувернер – има намера да ја објави својата кандидатура буквално, веднаш по изборите, и мислам дека [Трамп] треба да биде свесен за тоа“, рече Стоун за Алекс Џонс. Сè уште мислам дека тој е поверојатно да биде кандидат отколку да не биде.“

„…Тоа не е само мојот инстинкт, тоа е тешка интелигенција и, патем, како што рече претседателот Доналд Трамп, Рон ДеСантис има право на тоа“.

Трамп им кажа на упатените дека ќе ја објави сопствената кандидатура уште во јули, што никогаш не се оствари, а Стоун посочи дека тоа е затоа што, меѓу другото, Трамп не сакал да влијае на изборите.

Сосема е можно доколку Трамп ја објави својата кандидатура, тоа би можело да поттикне повеќе демократи да гласаат во ноември.

Дополнително, доколку раководството на Републиканската партија им ги предаде изборите за Конгресот на демократите, тогаш тие би можеле да ја обвинат загубата на Трамп, кој однапред ја најави својата кандидатура.

Од друга страна, ако Републиканската партија има слаби резултати на среднорочните избори, Трамп најверојатно ќе ги обвини републиканците кои се изјаснија против него.

Како пример, Стоун, исто така, предупреди дека сенаторот Линдзи Греам (Р-СК) работи зад сцената со демократите за да остане фокусиран на абортусот и да го направи голем проблем на претстојните избори.

„Мислам дека Линдзи Греам работи со демократите за да го направат абортусот главен приоритет на овие избори“, рече тој.

Накратко, и Трамп и ДеСантис не сакаат да бидат во центарот на вниманието со објавување на нивните кандидатури пред среднорочните избори.

Тој, исто така, фрли ладна вода на идејата Трамп и ДеСантис да трчаат заедно, велејќи дека Изборниот колеџ ќе им пречи бидејќи и двајцата се од Флорида.

„Не можете да имате претседател и потпретседател од иста држава, бидејќи ако го имате, ќе ги изгубите 27-те електорски гласови на Флорида – тоа е премногу драгоцено за нас“, објасни тој.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!