ДЕВОЈЧЕ ОД 11 ГОДИНИ ПОЧИНА 4 ДЕНА ОТКАКО БИЛО ПРИНУДЕНО ДА ЈА ПРИМИ BAKЦИHATA ЗА KOBИД 19!

ДЕВОЈЧЕ ОД 11 ГОДИНИ ПОЧИНА 4 ДЕНА ОТКАКО БИЛО ПРИНУДЕНО ДА ЈА ПРИМИ BAKЦИHATA ЗА KOBИД 19!

Девојче од Лондрина, Парана, Бразил, почина четири дена откако беше принудено да ја прими вaкцината за Кoвид 19.

Изабела да Силва, стара само 11 години, почина на 8 април откако ја примила експериментална вaкцина за Кoвид 19. Според државниот заменик Рикардо Аруде, училиштето вршело притисок и му се заканувало на девојчето.

Од училиштето, наводно, ѝ рекле на Силва дека против нејзините родители ќе биде поднесена пријава за одземање на старателството и дека ако не биде вaкцинирана, ќе ја прими згрижувачко семејство.

Изабела ја прими вaкцината на 4 април. Неколку дена подоцна почнала да чувствува силни главоболки и починала на 8 април.

Brasilsemmedo пренесе:

Според извештаите, на девојчето и се заканувале во училиште. Училишната управа, наводно, рекла дека доколку Изабела не ја прими вaкцината, нејзините родители ќе бидат пријавени во социјалната служба и дека ќе биде отстранета од нив, информира пратеникот Рикардо Аруда (ПЛ-ПР).

Изабела ја прими вaкцината на 4 април, неколку дена подоцна почна да чувствува силни главоболки, а почина на 8 април, само четири дена по вaкцинацијата.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, Аруда вели дека министерството на Парана објавило писмо наменето за сите училишта, барајќи родителите на невaкцинираните деца да се пријават во Министерството за социјални работи. Писмото е напишано од промотерите Сузан Ласерда, Хозелаин Андраде Сера и Ревија де Паула Луна од Лондрина.

Рикардо Аруда го осуди случајот во говор пред Националното собрание.

„Изабела, здраво девојче, без коморбидитети, совршено здравје, родителите не сакале да ја вaкцинираат, но управата на училиштето извршила притисок врз неа, заканувајќи се дека ќе се жали на социјалната служба, по налог на министерството на Парана“, рече пратеникот за време на говорот во Законодавно собрание на Парана.

„Родителите не сакаа да го вaкцинираат детето – погледнете што направија – ја однесоа во училишниот одбор и и рекоа дека ако не се вaкцинира, ќе остане без родители.

Може да ги изгуби родителите, ѝ рекле. Детето дојде дома преплашено и го замоли таткото да ја пушти да се вaкцинира“, вели заменичката која е во контакт со родителите на Изабела.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!