fabio skano

ДИРЕКТОРОТ НА СЗО ВО СРБИЈА ПОВИКУВА НА НОВО БОЦКАЊЕ ПРОТИВ ВИРУСОТ, А ЈА ПОДДРЖУВА ПАРАДАТА И ПОКРАЈ МАЈМУНСКИТЕ СИПАНИЦИ

Директорот на Канцеларијата на Светската здравствена организација во Србија, Фабио Скано, за РТС изјави дека бројките на корона се намалуваат во изминатите неколку недели, иако тие сѐ уште се високи, но тоа не значи дека треба да бидеме задоволни.

Зборувајќи за мајмунски сипаници, Скано посочува дека СЗО не препорачува масовна вaкцинација, ниту пак препорачува откажување на масовните собири имајќи го предвид Euro Pride (Парадата на Гордоста).

Да потсетиме дека СЗО, државата и медиумите повикаа на заклучување и забрана на собири за време на хистеријата на корона. (Советите и мерките се менуваат како што одговара на агендата).

Фабио Скано, директор на Канцеларијата на Светската здравствена организација во Србија, во гостувањето на Дневникот на РТС, рече дека ситуацијата во Европа и Србија е сериозна, но не е криза, бројките се намалуваат во последните неколку недели, иако сѐ уште се високи, но тоа не значи дека треба да бидеме задоволни, бидејќи во некои земји бројките скокаат.

„Варијантите Ba4 и Ba5 – подваријантите на омикрон се доминантни и затоа имаме толку многу случаи – затоа што варијантите се позаразни и бидејќи има многу олабавување на здравствените мерки, а луѓето се селат на одмор“, рече Скано.

Знаеме какви мерки функционираат, тоа што маските не се задолжителни не значи дека се забранети, подвлече Скано.

„Загрижени сме што ќе се случи наесен и очекуваме зголемување на бројот на случаи на омикрон во Европа, не само во Србија – треба да почнеме да се подготвуваме за вакцинација на поширокото население, да работиме со општините, каде што опфатот е најнизок со првите две дози, така што луѓето бидат вакцинираат“, вели тој.

Скано рече дека примарната вакцинација, две дози, е важна и оти на Србија и оди добро, кога станува збор за одредени групи на население – над 70 години е над 80 отсто, но во некои општини стапката на вакцинација е многу мала.

Според него, четвртата доза се препорачува за имунокомпромитирани лица и нивни блиски контакти, повозрасна популација, здравствени и социјални работници.

Третата доза е достапна за општата популација и секој треба да ја прими што поскоро во текот на летото за да се подготви за зимската сезона, особено ако втората доза ја примил пред повеќе од шест месеци, истакна Скано.

За мајмунски сипаници: колку се заразени и во колку земји

Скано вели дека од 1 јануари, во изминатите осум месеци, мајмунски сипаници се забележани во 92 земји, 41 од Европа, од 53-те земји во тој регион.

Во изминатите денови имавме 34.000 случаи, на почетокот на јуни најголем дел од случаите беа во европскиот регион, сега бројките се стабилни, рече Скано.

Зголемување има во некои земји, како што се Шпанија, САД и Бразил.

Треба да преземеме мерки да го информираме населението како се пренесуваат, да му пристапиме без стигматизирање и дискриминација на категории, додава тој.

Во моментов најмногу изложени се мажите кои имаат секс со други мажи, тие сочинуваат над 90 отсто од заразените, посочува Скано.

„Треба да бидеме внимателни, ова не е болест на геј популацијата, сексуалниот контакт не е единствениот начин на пренесување, може да се пренесе преку продолжен контакт кожа на кожа со некој кој има симптоми, плускавци, кој кашла, постои ризик – секој може да биде заразен, но не е секој е во ист ризик, некој што останува со некој што е заразен има можност да се зарази, но стапката на пренос не е толку висока, друг фактор на ризик е голем број на сексуални партнери“, изјави Скано.

„Децата сочинуваат помалку од нула проценти од заразените, но тие се чувствителни како и трудниците, во Африка има најмногу такви случаи – имаме 10 смртни случаи во светот, имунокомпромитирани пациенти“, посочи Скано.

На кого му се препорачува вакцина против мајмунски сипаници?

Scanno рече дека Светската здравствена организација не препорачува масовна вакцинација против мајмунски сипаници.

„Групите изложени на ризик се оние кои се изложени – кои биле во контакт со некој што е заразен или во домаќинството и кои имаат голем број сексуални партнери или здравствени работници или лабораториски работници кои работат со примероци од вируси“, вели Скано.

Кои се препораките на СЗО за Europride?

Скано вели дека СЗО ги поддржува организаторите и ги дава сите информации како да се организираат масовни собири.

Кога станува збор за собири во Србија, веќе два месеци работиме со властите и организаторите за да ја вклучиме заедницата, рече Скано.

Имаме пример за неодамнешниот London Pride, каде што покажавме дека правилните интервенции не доведоа до зголемување на бројот на заразени лица, се наведува во податоците.

„СЗО не препорачува да се откажат масовните собири, туку организаторите да работат заедно со здравствените и националните власти, со заедниците – за да обезбедат факти и информации до учесниците и населението за тоа како да се намали ризикот од инфекција“, заклучи Фабио Скано.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!