novak djokovic

КАКО СИСТЕМОТ ПОБЕДИ БЕЗ ДОКАЗИ И АРГУМЕНТИ!? ЃОКОВИЌ ДОБИ НАЛОГ ЗА ДЕПОРТИРАЊЕ

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер во светот, со одлука на тричлениот Судски совет на Сојузниот суд во Канбера, доби налог за депортација од Австралија, со што беше спречен неговиот настап на Австралија опен, Грен слем турнирот на кој тој победи девет пати. Тоа е епилогот од сагата која траеше повеќе од десет дена и која заврши неповолно за српскиот ас.

Ѓоковиќ практично нема право да се жали на оваа одлука, иако тоа го најави неговиот бранител Ник Вуд, бидејќи за тоа одлучува Вишиот суд, кој речиси и не дава такви жалби, а имајќи го предвид сето она што се случи на судењето, јасно е дека државата Австралија не го сака Ѓоковиќ на нејзина територија, а не се понудени јасни докази зошто е тоа така.

Основа за ваквата одлука е тврдењето на државниот адвокат, кој го застапуваше министерот за имиграција Алекс Хок, чија одлука му ја укина визата на Ѓоковиќ по втор пат за десет дена, за престојот на српскиот тенисер во Австралија да придонесе за растот на анти-вакцинското расположение.

Судијата Џејмс Алсоп, во состав со тројца други судии, одлучи Србинот и светски рекет број еден да биде избркан од Австралија. Тој рече дека одлуката на Сојузниот суд е едногласна.

Да потсетиме, повеќе од пет часа траеше судењето на Новак Ѓоковиќ, кој доживеа вистинска тортура во Австралија, каде во два наврати му беше укината визата и каде беше задржан во имиграцискиот хотел Парк, каде условите се нехумани.

Адвокатите на Новак добро ја завршија работата, борејќи се со аргументи и факти и успеаја да ја побијат одлуката на министерот за имиграција Алекс Хок, кој ја искористи својата дискреција и му ја поништи визата дека Србинот е закана за зајакнување на антивакцинското расположение во Австралија. Сепак, на крајот тричлениот судски совет одлучи Ѓоковиќ да биде депортиран, а тој наскоро да ја напушти земјата.

На Новак Ѓоковиќ, кој загуби во Федералниот суд, речиси без никакви докази од Австралија, каде беше потврдено неговото ослободување од виза, на тој начин му беше ускратено правото да се бори за јубилејната десетта титула на Австралија опен од 17 јануари, како и да маршира кон 21-от Грен слем трофеј, што го прави официјално најголемиот досега.

На Ѓоковиќ му беше наложено и да ги плати судските трошоци.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!