svetsko prvenstvo plakanje so lice

ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО „ГОЛЕМИОТ РЕСЕТ“! НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО КАТАР ЗАПОЧНУВА ПЛАЌАЊЕ СО ЛИЦЕ

Visa, официјалниот технолошки партнер на ФИФА за плаќање, планира да ги донесе, како што вели, „иновативните“ биометриски технологии за плаќање на Светското првенство во Катар, кое започнува денеска. Се очекува над милион љубители на фудбалот да отпатуваат во Катар за да го следат првенството.

Vesnik-broj-4-naslovna-1-Copy4

Visa инсталираше 5.300 бесконтактни терминали за плаќање на локациите на ФИФА, со што Светското првенство во Катар стана турнир со најмногу опции за плаќање организиран од ФИФА. Светскиот шампионат и обезбедува на Visa глобална сцена за тестирање на нови технологии. Во Катар, Visa ќе лансира неколку ограничени пилот програми кои ќе ја покажат иднината на плаќањата.

visa fifa world cup

Во соработка со Националната банка на Катар и POP ID, Visa ќе им овозможи на луѓето да плаќаат со помош на биометрика на лицето.

Физичка картичка или апликација за паметен телефон нема да биде потребна по првата регистрација.

Давателот на плаќањата ќе пилотира и т.н. инстант дигитална картичка. По скенирањето на QR кодот, веднаш ќе се издаде дигитална припејд картичка, која може да се складира во мобилниот паричник.

Во соопштението за печатот во кое се објавуваат иновативните плаќања, високиот потпретседател и менаџер на групата GCC во Visa, д-р Саида Џафар, рече: „Како долгогодишен партнер на ФИФА, Visa сака да им го обезбеди на фудбалските навивачи ширум светот најдобриот начин за плаќање во Катар, додека доживувате нови возбудливи иновации, како што е спојот на уметност, фудбал и технологија во просторот Masters of Movement на Visa. Со илјадници терминали за бесконтактно плаќање, FIFA World Cup Qatar 2022™ ветува дека ќе биде турнир на ФИФА со најмногу опции за плаќање за повеќе од милион фанови кои доаѓаат да уживаат во магијата на фудбалот“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!