rusija ukraina nato

ДОДЕКА ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА РАСТАТ, ШЕФОТ НА НАТО ТВРДИ ДЕКА ЗАПАДНОТО ОПШТЕСТВО УШТЕ ПОВЕЌЕ ТРЕБА ДА СЕ ЖРТВУВА ЗА УКРАИНА

Врвните функционери на Запад го предупредуваат своето население за можен „замор од Украина“, велејќи дека мора да се прават „жртвувања“ на долг рок и покрај „високите трошоци“ за да продолжи да се зголемува поддршката за Украина. Овојпат генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг даде невообичаено остри изјави, обраќајќи им се на широките народни маси.

„Мораме да се подготвиме за фактот дека тоа може да потрае со години. „Не смееме да се откажеме за поддршка кон Украина“, рече тој во интервјуто објавено од германскиот весник „Билд“ во неделата. Тој нагласи дека тоа треба да биде случај „дури и ако трошоците се високи, не само за воена поддршка, туку и поради зголемените цени на енергијата и храната“.

Затоа, се чини дека западните лидери кои го поддржуваа она што сега е очигледна прокси војна меѓу Русија и НАТО во Украина, сега се повеќе отворени во своите „признанија“. А не е ни ветено дека тоа ќе биде тековен или краткорочен „трошок“ за граѓаните на Европа или Америка, но мора да се направат долгорочни жртви, велат западните лидери.

Столтенберг објасни, како да се обидува да го предвиди очекуваното мнозинство скептици, дека „трошоците за храна и гориво не се ништо во споредба со трошоците што секојдневно ги плаќаат Украинците на првата линија“. Тој продолжи велејќи:

Ако рускиот претседател Владимир Путин ги постигне своите цели во Украина, како кога го анектираше Крим во 2014 година, „ќе треба да платиме уште поголема цена“, додаде Столтенберг.

Предупредувањето на Столтенберг доаѓа не само додека руските сили продолжуваат да напредуваат низ целиот Донбас, и во услови на општа промена во медиумската наративност која силно сугерира дека загубите на Украина се многу поголеми од претходно познатите, туку и кога западното население почнува да го губи трпението како милијарди долари. се префрлаат во Киев додека луѓето страдаат дома поради поскапувањето на храната и бензинот.

Британскиот премиер Борис Џонсон изрази загриженост „замор околу Украина почнува да се појавува низ светот“ и повика на поддршка за напорите на Украина да се обиде да и се спротивстави на Русија.

Џонсон во петокот по втор пат ја посети Украина и во Киев се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Еден ден подоцна, тој им рече на новинарите: „Би било катастрофа ако Путин победи. Не би сакал ништо повеќе освен да кажам: „Ајде да го замрзнеме овој конфликт, да имаме прекин на огнот“.

Џонсон конкретно изјави во Сандеј Тајмс дека „Времето е витален фактор затоа што Западот мора да се погрижи“ Украина да добие оружје, опрема, муниција и обука побрзо од напаѓачите“.

Но, колку долго западната јавност ќе биде подготвена да го „понесе товарот“?

Интересно е што во петокот на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург, рускиот претседател Владимир Путин утврди дека ќе следи голем удар за Западот…

„Зборуваме за реални процеси, за вистински револуционерни, тектонски промени во геополитиката, глобалната економија, технолошката сфера, во целиот систем на меѓународни односи.

Рускиот претседател ја критикуваше Европската унија за нејзината одлука да воведе антируски санкции, нарекувајќи ја „луда“ и „не многу добро осмислена“. Путин рече дека целта им била со еден потег да ја разбијат руската економија, но дека тоа не успеале да го постигнат.

Наместо тоа, политичарите на ЕУ им нанесоа тежок удар на сопствените економии, предизвикувајќи висока инфлација, нагласи претседателот. Тој оцени дека само годинава трошоците за „санкционалната треска“ ќе бидат околу 400 милијарди долари и истакна дека овие мерки ќе станат товар на плеќите на обичните луѓе.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!