zoran radovanovic

ШТО ЛИ СЕ СЛУЧУВА? РАДОВАНОВИЌ КОЈ ДО ВЧЕРА ШИРЕШЕ ПАНИКА И ДЕЗИНФОРМАЦИИ СЕГА ГО ПОТВРДУВА КРАЈОТ НА KOPОНА ХИСТЕРИЈАТА

Еден од најомразените луѓе во Србија, човек кој 2 години ширеше страв и паника ширејќи лажни информации, пензионираниот епидемиолог Зоран Радовановиќ изјави дека корoна вируcот повремено бранува, но ова е последниот голем бран, па затоа веќе од март очекува враќање на нормалниот живот.

„Се уште е можно, ако има радикални мутации, но не верувам. Ќе имаме нови соеви, но нема да има драматични промени, па по март ќе почнеме да живееме понормално“, изјави Радовановиќ за новиот број на Недељник.

Според него, следната сезона ќе има нови вaкцини, втора генерација на вaкцини кои ќе се конципираат поинаку, за да не се конкретно поврзани со еден вид, бидејќи претходните вaкцини се правени според оригинален сој.

„Значи, се ќе зависи од нас. Проблемот овде е што, за разлика од некои болести кои оставаат траен имунитет, овде имунитетот е релативно слаб и се мери по болеста со месеци… Најдобро е човек да се заштити со вaкцина и да ја прележи (болеста)“, рече Радовановиќ.

Тој додаде дека, како и кај грипот, бидејќи имунитетот не е постојан, ќе има потреба луѓето од време на време да се вaкцинираат, можеби и неколку години.

„Никој нема да биде принуден да се вaкцинира и тоа го злоупотребуваат антивaкcерите, нема да има принуда, никој нема да ги принудува децата, па дури и возрасните на тоа“, додаде eпидемиологот, кој се залага за најстроги мерки и задолжителна вaкцинација од почеток на хистеријата.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!