ЕКСКЛУЗИВНО: ОВА МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА ЛАБОРАТОРИСКА ПAHДЕМИЈА - НАУЧНИЦИ ОД БОСТОНСКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ НАПРАВИЈА НОВ КОPOНАВИPУС СО СТАПКА НА СМРТНОСТ ОД 80%

ЕКСКЛУЗИВНО: ОВА МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА ЛАБОРАТОРИСКА ПAHДЕМИЈА – НАУЧНИЦИ ОД БОСТОНСКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ НАПРАВИЈА НОВ КОPOНАВИPУС СО СТАПКА НА СМРТНОСТ ОД 80%

  • Истражувачите го додадоа шилестиот протеин на Омикрoн на оригиналниот вид Кoвид од Вухан
  • Спајкот на Омикрoн е силно мутиран што го направи најзаразната варијанта досега
  • Осум од 10 глувци заразени со лабораториски сој умреле во лабораторијата на Универзитетот во Бостон
vesnikmonikabroj2-1

Научниците од Универзитетот во Бостон денеска беа осудени за „играње со оган“ откако се покажа дека создале нов смртоносен сој на Кoвид во лабораторија.

DailyMail.com откри дека тимот направил хибриден вируc – комбинирајќи го Омикрoн и оригиналниот вид Вухан – кој уби 80 проценти од глувците во една студија.

Откритието открива колку опасното истражување за манипулација со вируcи продолжува да трае дури и во САД, и покрај стравувањата дека слични практики можеби ја започнале пaндемијата.

Професорот Шмуел Шапира, водечки научник во израелската влада, рече: „Ова треба да биде целосно забрането, тоа е играње со оган“.

Добивањето на функционалното истражување – кога вирусите намерно се манипулираат за да бидат позаразни или смртоносни – се смета дека е во центарот на потеклото на Кoвид.

Кинеска лабораторија која се наоѓа на само милји од првиот кластер на случаи спроведе слично истражување на кoронавируси на лилјаци.

Но, практиката е во голема мера ограничена во САД од 2017 година.

Д-р Ричард Ебрајт, хемичар на Универзитетот Рутгерс во Њу Бранзвик, Њу Џерси, изјави за DailyMail.com дека: „Истражувањето е јасен пример за добивање на функционално истражување.

Тој додаде: „Ако сакаме да избегнеме следна пaндемија генерирана од лабораторија, императив е да се зајакне надзорот врз засилено истражување на потенцијалните пaндемични патогени“.

Истражувачите погледнаа како глувците се справуваат со новиот хибриден вид во споредба со оригиналната варијанта Омикрoн.

Меѓутоа, кога слична група глодари биле изложени на стандардниот вид Омикрoн, сите тие преживеале и доживеале само „благи“ симптоми.

Пишувајќи во трудот, тие рекоа: „Кај…глувците, додека Омикрoн предизвикува блага, нефатална инфекција, вирусот што носи Омикрoн Спајк протеин предизвикува тешка болест со стапка на смртност од 80 проценти“.

Универзитетот во Бостон отфрли дека експериментите се функционално истражување, додавајќи дека истражувањето било прегледано и одобрено од Институционалниот комитет за биосигурност (IBC) и Бостонската комисија за јавно здравје.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!