ЕПСКИ КОЛАПС Е ПРЕД НАС

ЕПСКИ КОЛАПС Е ПРЕД НАС

Што не е во ред со светот? Дозволете ми да ги избројам причините…

Западниот гамбит против Украина е крах, глупава погрешна пресметка што беше очигледна од самиот почеток. Сè што постигна беше да се открие жалната зависност на нашите европски сојузници од руската нафта и гас, оставајќи ги нивните економии добро, но и навистина уништени без нив.

Русите најверојатно ќе завршат со контрола на Црното Море, а веројатно и на Украина. Па сега Европа ќе гладува и ќе замрзне.

Дали навистина сакаа така да се самоубијат? Дали населението на Германија, Франција, Италија, Холандија, Шпанија и останатите имаат за цел да се тркалаат во заборав? Најверојатно не. Наместо тоа, влегуваме во сезоната на распаднати влади.

Европа наеднаш е прекрасен хаос со владите кои паѓаат како пиштоли, индустријата затворена од недостиг на гориво и граѓаните кои се креваат против налудничавите диктати на Светскиот економски форум (СЕФ) за драстично намалување на сточарството и затворање на земјоделството – всушност прогласувајќи го производството на храна за неприфатлива еколошка опасност.

Сечење на сопственото грло

Ова, се разбира, откако владите на Евроленд си го пресекоа грлото самосанкционирајќи се од руската нафта и природен гас.

Посебно е бизарно во Германија, најголемата економија во регионот, која штотуку оваа година конечно сфати и призна дека нејзината политика за „зелена енергија“ била целосна пропаст, принудувајќи ги да ги затворат главните инсталации на турбини на ветер и да прибегнуваат кон производство на електрична енергија со јаглен.

Прекрасна работа, зелени. Вашите идиотски политики ги принудуваат економиите да се свртат кон јагленот, највалканото фосилно гориво. Се разбира, владите на Меркел, а потоа и на Олаф Шолц, се покажаа како најчисти лицемерни идиоти.

Веројатно ќе бидат соборени глобалистичките клупи кои се всадени насекаде. Можам да замислам сценарио каде што НАТО и ЕУ ќе се распаднат во импотентна срам, а различните инволвирани земји ќе мора повторно да преговараат за нивните судбини, отфрлајќи ги советите и принудата на САД.

Тие дури може да станат противници на САД, а не сојузници. Заборавивте дека водевме две војни против Германија не толку одамна? И сите тие земји се борат меѓу себе уште од бронзеното доба.

Историјата е шегаџија

Можеби изгледа неверојатно, но историјата никогаш не престанува да не потсетува за каков шегобиец се работи. Чудна и страшна инверзија се случи во овој Четврти Пресврт.

На некој начин, Русија на г-дин Путин ќе биде оставена да го претставува она што останало од меѓународното владеење на правото, додека западните демократии тонат подлабоко во валјак на пореметен деспотизам. Како и да е, тие се премногу зафатени со водење војна против сопствениот народ за да се преправаат дека им помагаат на нивните украински полномошници.

Не можеме да заборавиме дека „Џо Бајден“ натрупа речиси 60 милијарди долари во украинската машина за перење пари од февруари, што само ќе го исфрли халуцинираниот капитал на сè понеуредените финансиски пазари.

Погледнете: Утрово индексите се во пораст ширум светот. Зошто? Затоа што глобалниот бизнис е толку добар? Јас не мислам така.

Во меѓувреме, има извештаи за огромни количини оружје испорачано од Западот кои се појавуваат на црниот пазар. Очигледно, некои Украинци дури им го продаваат ова оружје на Русите!

„Нè Очекуваат Епски Распади“

Епски распад е пред нас. Секое место во светот е подготвено за топење, а неколку земји во периферијата веќе тонат. Шри Ланка е скршена и без бензин откако беше поставена како експеримент на Светскиот Економски Форум (на Клаус Шваб) за еко-држава што емитува ниска количина на јаглерод.

Панама е револтирана поради екстремната владина корупција, недостигот на храна и последиците од особено тешкото двегодишно заклучување поради KOВИД, за кое остатокот од светот едвај слушнал – можеби затоа што Кина има оперативна контрола над виталниот Панамски Канал и ККП има оперативна контрола над Светската здравствена организација, која ја постави Панама како лабораториски проект за заклучување (локдаун).

Во САД, кога се движиме кон есента, она што треба да го очекуваме е очигледниот очај на клаката зад „Џо Бајден“. Нивната пропагандна машина веројатно ќе се заврти целосно на климатските промени и обновената KOBИД хистерија.

Во средината на летото секогаш има топлотни бранови. Си-Ен-Ен делува шокирано што во Тексас е над 100 степени по Фаренхајт (37 степени Целзиусови). Навистина? Никогаш не сте го виделе тоа?

Во меѓувреме, зад вестите за новите подваријанти на Омикрон, се зголемуваат повредите и смртните случаи од вaкцината и ЦДЦ се преправа дека не забележува. Само лажат како и обично. Вие сте навикнати на тоа. Се преправате дека тоа е очекувано. Заборавивте дека не беше секогаш така. Наскоро, тоа ќе биде важно.

Помошта е на пат – за неколку години од сега

Во меѓувреме, до ноемвриските избори има само неколку месеци. Демократите се во паника дека ќе бидат одвеани на гласачките места. Па, еве едно предвидување: нова пaндемија е прогласена на почетокот на октомври, комплетирана со заклучување, додека Google соработува со Facebook за да воведе нова апликација „гласање по телефон“. Тие ќе кажат дека сето тоа е неопходно „за да се спаси нашата демократија“.

Тогаш, по некое чудо, демократите додаваат уште 30 места на нивното мнозинство во Конгресот и пет во Сенатот. Потоа влегуваме во новата граница на „Зелениот Нов Договор“ и Build Back Better (Градиме Повторно и Подобро). Со други зборови, САД се движат кон целосен колапс.

Зборувајќи за „Џо Бајден“, чија беше идејата да се испрати „куклата претседател“ во Саудиска Арабија? Можам само да замислам што се случуваше во комората приватно со „Џ.Б.“ и МБС (престолонаследникот Мохамед бин Салман), виртуелен автократ на пустинската земја натопена со нафта. И зарем таа тупаница не беше бесценета?

Какви отстапки доби „Џо Бајден“ од Саудијците? Саудиска Арабија љубезно се согласи да го зголеми своето производство на нафта некаде во временската рамка 2025-2027 година – вистински триумф за американската дипломатија. Убаво. Навистина не прави многу за нас на краток рок, нели?

Автор: James Howard Kunstler за The Daily Reckoning

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!