ЕУ СЕ ПОДИСПЛАШИ - БОРЕЛ: „ЗБОРОТ ГЕНОЦИД БИ ГО УПОТРЕБИЛ ЗА ПОСТРАШНИ РАБОТИ...“

ЕУ СЕ ПОДИСПЛАШИ – БОРЕЛ: „ЗБОРОТ ГЕНОЦИД БИ ГО УПОТРЕБИЛ ЗА ПОСТРАШНИ РАБОТИ…“

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел ги коментираше настаните во украинскиот град Буча и рекол дека тој тоа не би го нарекол геноцид.

„Зборот геноцид би го искористил за многу пострашни работи“, рекол Борел во интервју за ради станицата “Cope”, пренесува “RIA Novosti”.

Настаните во градот Буча довеле до нова серија взаемни обвиненија меѓу Русија и Украина.

Киев, имено, ги обвинува руските сили дека во тој град извршиле воени злосторства убивајќи цивили, додека Москва тоа категорично го отфрла и тврди дека станува збор за уште една провокација.

ЕУ ќе прати тим од истражувачи во Украина за да ги испита наводните воени злосторства на терен, објавила во понеделникот претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!