еу санкции русија

ЕУ воведува нови санкции против Русија – најсилни во историјата

Европската унија утрово официјално го договори четвртиот пакет санкции против Русија, вклучувајќи замрзнување на имотот и забрана за патување на сопственикот на Челси, Роман Абрамович. Сите детали се очекува да бидат објавени подоцна денеска.

Санкциите вклучуваат:

Забрана за увоз на низа производи од челик;
Забрана за нови инвестиции во енергетскиот сектор на Русија, со ограничени исклучоци за цивилната нуклеарна енергија и транспортот на одредени енергетски производи назад во ЕУ;
Забрана за извоз на луксузни стоки (пр. луксузни автомобили, накит) од ЕУ;
Забрана за рејтинг на Русија и руските компании од агенциите за кредитен рејтинг на ЕУ и обезбедување услуги за рејтинг на руски клиенти, што би довело до дополнително губење на пристапот до финансиските пазари на ЕУ.

Забраната дојде по разговорите меѓу лидерите на ЕУ во Версај во четвртокот и петокот.

„Како што војната на претседателот Путин против украинскиот народ продолжува, продолжува нашата решеност да ја поддржиме Украина и да го осакатиме финансирањето на воената машина на Кремљ. Овој четврти пакет санкции е уште еден голем удар за економската и логистичка база на која Русија се потпира за да ја нападне Украина. Целта на санкциите е претседателот Путин да ја запре оваа нечовечка и бесмислена војна“, изјави Жозеп Борел, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи.

Санкциите се насочени кон 600 руски граѓани, што францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер го нарече „историска одлука“.

„Тоа е најбрзиот, најсилниот пакет санкции што Европската унија некогаш го усвоила во својата историја“, рекоа министрите.

Санкциите се проширени на клучните олигарси, лобисти и пропагандисти кои го туркаат наративот на Кремљ за ситуацијата во Украина, како и на клучните компании во воздухопловниот, воениот и двојната употреба, бродоградбата и инженерскиот сектор, соопшти Европскиот совет.

Запрашан дали ќе има дополнителни санкции, Ле Мер рече: „Можам да ви потврдам што рече Емануел Макрон минатата недела, сите опции остануваат на маса“.

Дали Русија воопшто ќе биде погодена од овие т.н. „историски санкции“ од страна на Европската Унија, имајќи го в предвид фактот дека руското државно раководство во неколку наврати јасно стави до знаење дека ништо нема да ги поколеба во остварувањето на сите цели од воената интервенција во Украина. Дали можеби токму Европската Унија, а и ние како дел од земјите кои ги поддржаа санкциите кон Руската Федерација ќе бидеме оние кои економски повеќе ќе бидат погодени од мерките отколку самата Русија и Владимир Путин?!