ЕВЕ КАДЕ СЕ ЧУВААТ АМЕРИКАНСКИТЕ НУКЛЕАРНИ БОМБИ ВО ЕВРОПА

ЕВЕ КАДЕ СЕ ЧУВААТ АМЕРИКАНСКИТЕ НУКЛЕАРНИ БОМБИ ВО ЕВРОПА

Уште во јануари, во она што беше ретко шоу на консензус за глобалната безбедносна тема, САД, Русија, Кина, Обединетото Кралство и Франција заеднички се согласија дека „нуклеарната војна нема победници и никогаш не треба да се води“. Висок функционер на американскиот Стејт департмент во тоа време го сумираше ветувањето, резултат на повеќемесечни преговори, како „признание дека тоа е нешто што сакаме да го избегнеме“.

Сега, сепак, американскиот претседател Бајден рече дека Путин „не се шегува кога зборува за потенцијална употреба на тактичко нуклеарно оружје“, предупредувајќи: „Не мислам дека постои такво нешто како способност за лесно користење на тактичко нуклеарно оружје. и да не се заврши со Армагедон.“ Додавајќи историски контекст, Бајден рече: „Не сме се соочиле со изгледите за Армагедон уште од Кенеди и кубанската ракетна криза“.

Во моментов, како што забележува Мартин Армстронг од Statista, се проценува дека има околу 13.000 нуклеарни боеви глави во рацете на девет земји.

На врвот на листата, составена од Федерацијата на американските научници (ФАС), секако се Русија и САД со комбиниран арсенал од над 11.000. ФАС предупреди на крајот на 2021 година дека „наместо планирање за нуклеарно разоружување, се чини дека државите со нуклеарно оружје планираат да одржуваат големи арсенали на неодредено време. Сите продолжуваат да ги модернизираат преостанатите нуклеарни сили…и сите изгледаат посветени на чување на нуклеарното оружје во иднина на неодредено време“.

Сепак, Армстронг продолжува да објаснува дека во 2019 година, тело поврзано со НАТО објави, а потоа избриша документ кој очигледно го потврди она што долго време се сомневаше – дека американското нуклеарно оружје се чува во воздушните бази во неколку европски земји. Копија од документот објави белгискиот весник Де Морген, во кој се наведува дека нуклеарните бомби Б61 се наоѓаат во шест бази во Европа.

Според информациите од Центарот за контрола и неширење на оружјето, станува збор за базите Клајн Брогел во Белгија, Бухел во Германија, Авиано и Геди во Италија, Волкел во Холандија и Инџирлик во Турција.

Присуството на оружјето произлегува од договорот за време на Студената војна во 1960-тите, кој имаше за цел да го одврати Советскиот Сојуз и да ги убеди вклучените земји дека лансирањето на сопствени програми за нуклеарно оружје не е неопходно.

Б61 е стратешка и тактичка термонуклеарна гравитациска бомба со низок до среден капацитет која има двостепен дизајн на радијациона имплозија. Може да се распореди на голем број авиони како што се F-15E, F-16 и Tornado. Може да се ослободи со брзина до 2 маха и да падне до 50 стапки, каде што има задоцнување од 31 секунда за да му овозможи на авионот за испорака да избега од радиусот на експлозијата.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!