ЕВЕ ШТО ГО ЧЕКА ЃОКОВИЌ ВО АВСТРАЛИЈА ПО УКИНУВАЊЕТО НА ТРИГОДИШНАТА ЗАБРАНА ЗА ВЛЕЗ ВО ЗЕМЈАТА!

ЕВЕ ШТО ГО ЧЕКА ЃОКОВИЌ ВО АВСТРАЛИЈА ПО УКИНУВАЊЕТО НА ТРИГОДИШНАТА ЗАБРАНА ЗА ВЛЕЗ ВО ЗЕМЈАТА!

Ова е голема победа, Ѓоковиќ го чека големо добредојде во Австралија!

Vesnik-broj-4-naslovna-1-Copy4

Новак Ѓоковиќ ќе добие „херојски пречек“ кога ќе се врати во Мелбурн Парк, по укинувањето на три годишната суспензија.

Австралискиот весник News објави дека верува дека тригодишната забрана за Новак Ѓоковиќ поради неговото противење на вакцината за КОВИД-19 (која сега ја разгледуваат самите производители поради контраиндикации) ќе биде поништена.

Поранешниот министер избега

Сигурни сме дека Ѓоковиќ го очекува одличен пречек во Австралија, но не и од поранешниот министер за имиграција.

Поранешниот министер за имиграција Алекс Хок, кој му забрани влез на Новак Ѓоковиќ, му ја откажа визата „од здравствени и причини за одржување на редот“.

Затоа што, како што тврди поранешниот министер, Ѓоковиќ со својот став за вакцините против Ковид им дава лош пример на другите.

Претходниот турнир се одржа без Новак, а го освои неговиот најголем ривал Рафаел Надал.

Поради сето ова, многумина повикуваат на херојско добредојде за Новак Ѓоковиќ по сѐ што направија австралиските власти, а во светло на новите информации за вакцините против Ковид и нивните контраиндикации.

Се очекуваше дека новиот министер за имиграција, Ендрју Гилс, ќе му дадете виза на Новак Ѓоковиќ.

„Постои нормален процес на аплицирање за виза низ кој секој минува во моментов и секој ќе го помине“, рече директорот на Австралија опен, Крег Тајли оваа недела.

„Мислам дека не треба да има некаков повластен третман за никого. Очекувам да имам одговор за сите учесници до моментот кога ќе треба да ги резервираат своите летови, вклучувајќи го и Новак.“

„Уверен сум дека ќе постигнат договор и се надевам дека ќе биде позитивен.“

Ѓоковиќ за српски Sportal изјави дека очајно сака да се врати во Австралија.

Навистина сакам да одам таму“, рече Ѓоковиќ. „Сакам само да играм тенис“, рече тој.

Новак изјави и дека Австралија е местото каде што ги дал своите најдобри резултати. Од таа причина секогаш е екстра мотивиран да игра таму, а со сѐ што се случи сега е и уште повеќе.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!