ЕВЕ „ВИ ВЕРУВАМЕ“! СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: БИОЛАБАРАТОРИИТЕ ВО УКРАИНА НЕ СЕ КОРИСТЕА ЗА РАЗВОЈ НА ОРУЖЈЕ

ЕВЕ „ВИ ВЕРУВАМЕ“! СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: БИОЛАБАРАТОРИИТЕ ВО УКРАИНА НЕ СЕ КОРИСТЕА ЗА РАЗВОЈ НА ОРУЖЈЕ

Биолошките лаборатории во Украина и другите земји-партнери никогаш не биле користени за развој на оружје, објавија САД во понеделникот, барајќи да избегнат можна одговорност.

Заедничката изјава на американскиот Стејт департмент и владите на девет земји, вклучително и Украина, дојде неколку месеци откако Русија го обвини Вашингтон дека одржува тајна програма за биолошко оружје во странство.

„Нашите влади соработуваа отворено и транспарентно преку Програмата за намалување на биолошките закани, која е дел од Програмата за кооперативно намалување на заканите на Министерството за одбрана на САД“, се вели во соопштението.

„Овие партнерства се посветени исклучиво на мирољубиви цели; немаат никаква врска со оружје“, тврди Стејт департментот

Покрај САД и Украина, вакво соопштение објавија и Ерменија, Грузија, Ирак, Јордан, Сиера Леоне, Уганда и Филипините.

Земјите додаваат дека целта на програмата е „да се заштити здравјето на луѓето и животните во нашите земји, вклучително и превенција, откривање и контрола на појава на заразни болести“.

Тие рекоа дека пандемијата „Кoвид-19“ ја истакна важноста на надзорот и одговорот на заразните болести.

Во март, руското Министерство за одбрана соопшти дека пронашло документи во Украина кои покажуваат дека украинските биолошки лаборатории соработувале со САД во истражувањето на опасните патогени, како што се чума и антракс. Претседателот Владимир Путин во април изјави дека Русија има докази дека лабораториите се користени за развој на „компоненти на биолошко оружје“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски негираше дека Киев развива какво било оружје за масовно уништување и рече дека лабораториите вршат само „обично“ научно истражување.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!