evropskite fudbalski klubovi

ЕВРОПСКИТЕ ФУДБАЛСКИ КЛУБОВИ “ОДБИВААТ” НЕBAKЦИНИРАНИ ИГРАЧИ ОД ТРАНСФЕР ПАЗАРОТ

Неколку водечки европски фудбалски клубови, наводно, ги отфрлиле играчите кои не биле вaкцинирани за Кoвид-19, известуваат британските медиуми.

Извештајот, кој беше објавен во Телеграф, доаѓа во време на веста дека дуото од средниот ред на Челзи, Н’Голо Канте и Рубен Лофтус-Чик, се оставени во Лондон пред претсезонската турнеја на клубот во Соединетите држави „поради нивниот статус на вaкцинација“, – во услови на растечки стравови во фудбалот дека на различни невaкцинирани играчи би можело да им биде одбиен влез во одредени земји доколку строгите правила за Кoвид-19 се воведат подоцна оваа година.

Соединетите Американски Држави, на пример, во моментов бараат сите што влегуваат во земјата да бидат вaкцинирани, а шпекулациите сугерираат дека тоа е причината поради која Канте и Лофтус-Чик не се појавија пред претсезонскиот натпревар на Челзи.

Според извештајот, цитиран е неименуван извор кој рекол дека „телефонските повици веднаш престануваат“ кога на клубот му е кажано дека потенцијалниот трансфер играч не бил вaкциниран за Кoвид-19, што целосно ги намалува нивните шанси за трансфер во неколку европски врвни тимови.

Профилот на одреден играч може да доведе до околности кога ова непишано правило не се почитува, но се подразбира дека клубовите стравуваат дека невaкциниран играч може да биде принуден да ги пропушти натпреварите и тренинзите во иднина, особено ако има уште една голема eпидемија на вирус оваа зима.

Домашниот фудбал и во Франција и во Италија бара фудбалерите да бидат вaкцинирани, со само ретки исклучоци од правилата што се дозволени.

Импликациите за трансфер пазарот може да видат дека некои играчи од висок профил не можат да најдат нови клубови, а некои шпекулираат дека тоа би можело да доведе до тоа некои фудбалери да бидат принудени да се откажат од ангажманите – па дури и да преземат значително намалување на платата за да ја продолжат својата кариера.

Отсуството на двојката Челзи (и особено Лофтус-Чик, се сомнева) од тренинг турнејата на клубот во САД би можело да влијае и на неговата кариера на Стемфорд Бриџ и на сите потенцијални трансфери што може да ги има – со оглед на мислењето дека тој ќе биде достапен за трансфер ова лето.

Но, говорејќи минатата година, откако очигледно невaкцинираниот Канте се зарази со Кoвид-19, шефот на Челзи, Томас Тухел, предложи таквите одлуки да се однесуваат на поединечни играчи, а не на нивните клубови.

„Би било лесно да се каже „играчите треба да ѝ испратат на јавноста позитивен пример и да се вaкцинираат“, а можеби и да добијат аплауз од многу луѓе“, рече Германецот.

„Но, во исто време, дали имам право да го кажам тоа? Не сум толку сигурен. Можам сам да ја донесам одлуката, а сите други треба да размислат за тоа и да ризикуваат или не. Мислам дека тоа е сериозен проблем и се чини дека вaкцинацијата е вистинската заштита“.

„Вaкциниран сум. Но, навистина не се гледам себеси во позиција да дадам вистински препораки. Мислам дека тоа би било предалеку. Јас сум фудбалски тренер, не сум 100 отсто стручен за ова и би оставил на нив. Сите се доволно пораснати и сите живеат во слободна земја, што е добро“.

Инаку, дури и премногу скромниот Н’Голо Канте, кој иако заработува милиони, не вози Ферари или Ламборџини како своите колеги, туку обичен Мини Купер, сега ни станува уште поомилен играч во светот на елитниот фудбал…

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!