ЕВРОПА ЈА ЧЕКА ЕНЕРГЕТСКА КАТАСТРОФА И ТОА СЛЕДНАТА ГОДИНА, ТВРДАТ ДИРЕКТОРИ НА НАЈГОЛЕМИТЕ НАФТЕНИ КОМПАНИИ

ЕВРОПА ЈА ЧЕКА ЕНЕРГЕТСКА КАТАСТРОФА И ТОА СЛЕДНАТА ГОДИНА, ТВРДАТ ДИРЕКТОРИ НА НАЈГОЛЕМИТЕ НАФТЕНИ КОМПАНИИ

ЕУ е „во добра форма“ во однос на енергетските резерви оваа зима, меѓутоа, вистинскиот ризик од недостаток е пред нас во 2023 година, предупредија раководните европски лица за нафта и гас.

Vesnik broj 3-naslovna - Copy3

Регионот се соочува со енергетска криза без преседан по падот на увозот од Русија. Недостигот на нафта и гас и рекордно високата инфлација доведоа до општа криза во трошоците за живот низ целиот блок.

Но, додека загриженоста е насочена кон превирањата претстојната зима, следната студена сезона е периодот за кој навистина треба да се грижиме, рече извршниот директор на големиот нафтен трговец Витол, Расел Харди.

„Ни претстои тешка зима, а потоа имаме потешка зима во наредната година бидејќи производството со кое ќе располага Европа во првата половина на 2023 година е значително помало од производството што го имавме“, рече тој на конференција во Абу Даби минатата недела.

Цените на енергијата отидоа над графиконите и се блиску до „недостапност“, бидејќи многу домаќинства „трошат 50% од расположливиот приход на енергија или повеќе“, предупреди извршниот директор на БП Бернард Луни, согласувајќи се со својот колега дека следната зима „во Европа може да биде уште попредизвикувачка“.

Иако ЕУ успеа да ги надополни своите енергетски резерви за 90 отсто, според податоците на ИЕА, резервите главно се состојат од руски гас. Но, бидејќи блокот ја забрзува својата транзиција од снабдувањето преку рускиот гасовод, нема да има снабдување од поранешниот главен снабдувач на блокот.

„Прашањето не е оваа зима. Ќе биде следната бидејќи нема да имаме руски гас – 98% [помалку] следната година, можеби ништо“, рече шефот на Ени, Клаудио Дескалчи.

Со побарувачката од Кина, голем увозник на гас, и вртоглавото зголемување на цените на ЛНГ (природен гас), раководителите на енергетските компании се загрижени за можни социјални немири, посочувајќи на некои земји од ЕУ, како што е Чешка, каде домаќинствата забележаа десеткратно зголемување на сметките за енергија.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!