„ЕВРОПА НА РАБОТ“: 70.000 ЧЕШКИ ДЕМОНСТРАНТИ ЈА ПРЕПЛАВИЈА ПРАГА ПОРАДИ ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА (ВИДЕО)

„ЕВРОПА НА РАБОТ“: 70.000 ЧЕШКИ ДЕМОНСТРАНТИ ЈА ПРЕПЛАВИЈА ПРАГА ПОРАДИ ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА (ВИДЕО)

Повеќе од 70.000 Чеси протестираат во Прага, главниот град, барајќи од владејачката коалиција да заземе неутрален став за војната во Украина за да се осигура дека снабдувањето со енергија од Русија нема да биде прекинато пред зимата. Демонстрантите се огорчени од Европската унија за санкциите против Русија кои предизвикаа високи сметки за електрична енергија и предизвикаа криза на трошоците за живот.

„Целта на нашите демонстрации е да бараме промени, главно во решавањето на прашањето за цените на енергијата, особено електричната енергија и гасот, што ќе ја уништи нашата економија оваа есен“, изјави организаторот на настанот Јиржи Хавел за локалните вести iDNES и цитиран од Ројтерс.

Протестот, одржан на плоштадот Вацлав во срцето на главниот град, доаѓа еден ден откако чешката влада го преживеа гласањето за недоверба поради тврдењата на опозицијата за неактивност за заштита на граѓаните од енергетската хиперинфлација. Појавата на политичка нестабилност покажува како енергетската криза во Европа го поттикнува незадоволството меѓу домаќинствата. Забележавме нова студија во петокот која предупреди дека граѓанските немири би можеле да се разгорат во делови од Европа во следните шест месеци поради влошената макро ситуација на висока инфлација. Чесите се уморни од западните санкции кон Русија кои предизвикаа разорна енергетска криза. Тие бараат чешките интереси да се стават пред тие на ЕУ и бараат евтин руски гас и неутралност. „Целиот Вацлавски плоштад бара оставка од владата! Ќе бараме актуелниот кабинет, кој работи против нас, да поднесе оставка“

Западните санкции даваат контраефект, а некои Европејци бавно и полека се будат за тоа како нивните влади ги жртвуваа нивната егзистенција за прокси борбата на НАТО против Русија во Украина. Она што се случува во Прага може да се прошири како шумски пожар низ ЕУ.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!