ЕВРОПСКА РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ФАШИЗМОТ: ВНУКАТА НА МУСОЛИНИ ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

ЕВРОПСКА РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ФАШИЗМОТ: ВНУКАТА НА МУСОЛИНИ ВО ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Алесандра Мусолини, внука на италијанскиот диктатор и татко на фашизмот Бенито Мусолини, повторно е член на Европскиот парламент.

Vesnik broj 3-naslovna - Copy3

Внуката на Мусолини беше една од осумте замени за италијанските пратеници кои зазедоа места во националниот парламент на неодамнешните избори.

Внуката на Мусолини претходно беше член на Европскиот парламент за централна Италија од 2014 до 2019 година, кога ја загуби кандидатурата за реизбор. Пред тоа, таа беше член на Националниот совет во два наврати, 1992-2004 и 2008-2013 година. Во 2020 година, таа јавно ја критикуваше политиката на нејзината партија, Форца Италија (ФИ) на Силвио Берлускони и го најави своето повлекување од политиката, нарекувајќи го „круг што се затвори за мене“, во интервју за италијанското издание Ил Темпо.

Родена во Рим во 1962 година, Алесандра е ќерка на четвртиот син на Мусолини, Романо. Пред да влезе во политиката, таа имаше кариера во манекенство и глума, со помош на нејзината тетка по мајка, актерката Софија Лорен.

Мусолини има и три деца. Нејзиниот син Романо минатата година беше потпишан од младинскиот тим на фудбалскиот клуб Лацио, одбивајќи да одговори на прашањето за промената на неговото презиме. Неговата мајка исто така одбила да го промени презимето што би и го олеснило животот во шоу-бизнисот.

За време на нејзиното време во политиката, таа во многу наврати го бранеше нејзиниот озлогласен дедо, кој ја формулираше идеологијата на фашизмот и владееше со Италија од 1922 до 1943 година како „Ил Дуче“. По предавањето на Италија во 1943 година, тој беше евакуиран од нацистичките падобранци и ја предводеше скратената држава на германските сојузници на север додека не беше погубен од комунистичките партизани во 1945 година.

И Мусолини и актуелниот италијански премиер Џорџа Мелони беа членови на Италијанското социјално движење (MSI), партија која се смета за идеолошки наследник на фашистите. Мелони стана нов премиер на Италија во октомври, откако коалицијата предводена од нејзината „Браќа од Италија“ (FdI) победи на општите избори.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!